| MurciaMurcia79 a întrebat:

Cum sa fac sa nu imi moara papagalul? Am doar unul si este baiat...dar am auzit ca poate muri de singuratate! Azi l.am cunparat si pana acum nu l.am vazut mancand si nici dormind! Oare ce are? Este suparat ca e singur? Nu vreau sa moara dar nu pot sa imi mai iau inca un papagal! Ce sa fac! Va rog ajutati.ma! Cer seriozitate! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Stai linistit ca nu o sa iti moara, deocamdata are nevoie de timp sa se acomodeze, cu noua casa, cu tine, cu mediul din jurul sau.
Nu stiu daca cusca lui are o oglinda, sau un leagan, iar daca nu are, incerca sa faci rost de ele, ii place sa se dea in leagan, dar mai ales sa se priveasca si sa "vorbeasca" cu "el" in oglinda.
Si papagali in mare parte dorm seara, la fel ca si noi, poate un pic mai devreme decat noi.
Stai fara griji, trebuie doar sa se acomodeze, vorbeste cu el si o sa vezi ca o sa se inveseleasca in cel mai scurt timp.