| JustMeDiana a întrebat:

Este bine sa le faci baie papagalilor(perusi)? Adica ..sa ii uzi putin cu dusul. happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În mod normal, papagalii se spală singuri, de fapt toate păsările au instinctul ăsta...de îmbăiere, de curățare.
Eu nu-ti recomand să-l uzi cu apă, pot chiar răci. Ei cunosc cantitatea de apă care le e suficientă, deci pune-le la dispoziție o tăviță cu apă și vor știi ei ce să facă.

http://animale.acasa.ro/pasari-121/imbaierea-papagalilor-11980.html

8 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Eu am avut perusi. Le facem baie la chiuveta cu apa calduta ( e foarte important ca apa sa nu fie rece dar nici prea calda si sa nu fie presiunea la apa foarte mare si in ca o chestie foarte importanta sa NU LE UZI CAPUL, e foarte important) cam o data la cateva saptamani si fara sapun sau alte chestii. Pur si simplu ii uzi putin cu apa fara sa le uzi capul si gata.
Ar fi indicat sa porti niste manusi ca sa nu te zgarie cu gherutele.
Sau cum au spus ceilalti ai putea incerca sa le pui o mica tavita cu apa in care sa se imbaieze ei singurei, dar aici exista riscul ca ei sa verse apa asa ca ai grija cata pui si unde pui laughing

| AtateaConditii a răspuns:

Nu trebuie sa ii uzi tu, poate ii ineci cand ii bagi apa in nari. Pune o cutie de margarina cu apa calduta in cusca sa vezi cum o sa se balaceasca singuri.

| viotedy a răspuns:

Vara da, dar in cusca cu un pistol de apa.

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Eu spun ca da eu le faceam papagalilor mei cu dusul sau ii luam pe deget si dadeam drumul la apa la robinet si se spalau singuri. Papagalii trebuiesc sa fie mereu curati ca pot face paduchi si o sa ai ceva probleme...

| victor73 a răspuns:

Nu ii bine

| Pufiiiiiii a răspuns:

Am o prietena care le face. Eventual le poti pune o cadita mica speciala(gasesti la petshop) cu apa si se pot baga acolo cand au chefbig grin

| CaMeLya_5874 a răspuns:

Mmm..incearca mai bine sa le cumperi bai micute speciale pentru papagali, eu am una shii ii place tare...pui un pic de apa si el se balaceste

| Iubiiubilaa a răspuns:

Nu