| Larette a întrebat:

Hello again! Cainele meu a facut entorsa la picior, ce as putea face? Veterinarul mi-a spus ca nu ii poate face un anti inflamator ca abia i-am facut vaccinul si dupa nu isi mai face efectul vaccinul. Ce pot sa ii fac? Please help.

12 răspunsuri:
| Larette explică:

Pai nu i-a facut radiografie, nu o doare tare, dar se vede ca are o usoara schiopatare, a zis ca CREDE ca este vorba despre articulatie.Si daca se simte si mai rau in maxim 2 zile si inca o doare, sa ma duc la el.

| Larette explică:

Nu mi-a cerut bani pe consultatie, si in plus ma duc maine iar.
Iar 2, vad ca nici nu mai schioapata straight face. Chiar nu stiu ce sa mai cred.

| Larette explică:

Pai este Malamut de Alaska, are carnet de sanatate, are 3 luni, are pedigree, are toate vaccinurile facute...Si am medicul veterinar prietena de familie, dar azi s-a intamplat sa nu fie la cabinet, asa ca mi-a examinat-o un alt vet

| Larette explică:

Mda, iar schioapata, se pare ca inca schioapata.

| Larette explică:

Multumesc mult! Vreau sa zic ca numai are nimic, alearga, e super ok!
Dar multumesc si pentru sfaturi si pentru compliment.
Nu stiu ce vroiai sa zici prin ultimele randuri dar sa inteleg ca te-ai "certat" cu robotul.

PS:Numele ei este Sasha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In locul tau eu i-as administra inj. antiinflamatoare cu riscul ca vaccinul ar trebui sa i-l mai fac inca odata, dar nu l-as supune la suferinta...; tu faci cum crezi;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.S.si nu mai astepta pana maine ceeace poti face azi! pentru. injectie poti sa chemi medicul sa vina acasa; esti sigura ca e doar o entorsa? i-ai facut radiografia? daca da, ce a zis medicul? e vorba de articulatie sau de ligamente? ce masuri a luat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca localizarea a fost facuta dupa ce l-a palpat cu atentie; dk el, medicul vet. a zis ca e vorba de articulatie, cred ca era de datoria lui sa-i "fixeze" articul. macar printr-un bandaj si sa te convinga de faptul ca facandu-i inj. antiinflam., chiar daca vaccinul facut recent isi pierde efectul, tu nu pierzi decat c/val unui nou vaccin (ca si cum l-ai fi facut cu intarziere); in schimb catelul nu va mai suferi atat de mult si se va inzdraveni mai repede. Ii dorim sanatate maxima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S. cum adica... "CREDE"? pai ce medic e ala? ce a facut el ca sa-si merite plata consultatiei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne bucuram s-auzim ca nu mai skioapata si ca i-a trecut relativ repede; ce varsta are? ce rasa? dk e de rasa iti recomand sa ai un medic unde, periodic, sa consulti (contra-cost!) catelul; astfel vei fi si tu mai linistita ca ai la cine apela in caz de nevoie; cere-i sa-ti faca un carnet de sanatate pentru. prietenul tau astfel incat sa poti stii cand trebuie sa-i faci vaccin, cand trebuie deparazitat etc! vei putea sa ceri orice fel de sfaturi privind cresterea si ingrijirea lui (pentru. sfaturi nu trebuie sa platesti!).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooofff (3 pct. de susp.), exact de asta ma temeam, chiar daca diagnosticul dat asa (3 pct. de susp). la plesneala e corect, trebuiau luate masuri terapeutice fiindca atat oasele cat si articulatiile sau ligamentele sunt fragile la varsta asta la fel ca la copii! lipsa tratamentului adecvat poate poate provoca leziuni in articulatie, sau deformari nedorite ale oaselor si toate astea sunt insotite de dureri; mai grav este ca pot aparea si consecinte ulterioare greu de tratat! nu amana si da-i tel. d-rei dr., prietena voastra!
doamne ce frumos este... nu stiu cum il cheama, dar si tu pe langa el! sa-ti traiasca sanatos si sa te bucuri de el multi ani!

P. S. @ robotelului TPU care m-a atentionat astfel, citez :
"Te rugam sa mai arunci o privire asupra textului pe care l-ai scris adineauri. Robotelul care tocmai l-a citit nu l-a putut posta, fiindca punctele de suspensie pe care le folosesti din belsug i-au cauzat o migrena. Serios vorbind, te invitam sa mai reduci din "..." si "...", fiindca sunt destul de deranjante pentru cei care iti vor citi postarea. In plus, abuzul de puncte de suspensie dilueaza mesajul si denatureaza intelesul. Robotelul iti multumeste in avans!"
R : draga robotelule, ti-am indeplinit rugamintea si am aruncat nu una ci chiar mai multe priviri asupra textului; faptul ca tu ai migrene nu este cauzat nici de belsugul (sic!) punctelor de suspensie utilizate de mine si nici de folosirea in exces a ghilimelelor. Serios vorbind, declinand invitatia ta -datorita caracterului unic si imperativ-, iti ofer in schimb urmatoarele posibilitati :
1/ o discutie cu adevarat serioasa pe tema utilizarii in scris a limbii romane -in general-, a gramaticii si a ortografiei -in special-2/ corecteaza-ma fara sa ma mai intrebi, daca tu crezi ca ai cunostinte suficiente de gramatica si mai ales de ortografie in masura sa transmita cititorului sentimentele pe care doresc eu sa le comunic prin scris
3/ daca nu poti urma sugestia mea dela pct. 2 si nici nu poti posta textul asa cum l-am scris eu, cred ca ar fi indicat sa te retragi la pensie
4/daca nici propunerea dela pct. 3 nu-ti este pe plac, ai posibilitatea sa-mi dai cartonas rosu eliminandu-ma definitiv din portal dar, atentie, in cazul asta s-ar putea sa te faci de ras!
In incheiere te-as ruga sa-mi oferi 1-2 exemple care te-au determinat sa apreciezi ca ortografia mea este abuziva si deranjanta (detii reclamatii dela vreun cititor?) astfel incat a provocat diluarea mesajului si mai ales denaturarea intelesului;
eu cred ca dimpotriva! Iti multumesc si eu, desi constat cu regret ca : nu ai mama, nu ai tata, nici nu te-a crescut orfelinatu' ci, mai degraba o matusa analfabeta si mai ales consecventa(ar fi trebuit sa spun "indaratnica", dar vreau sa raman decent)

| Jrr_Antonio_1977 a răspuns:

Buna ziua.pe cainele meu l-a calcat masina, dar nu rau doar pe a labuta, acum schiopateaza si o doare.este catea.