| D0zzz a întrebat:

Hello. Am un papagal,(perus) care are 2 ani. As vrea sa il invat sa zica cateva cuvinte. Este prea tarziu sa-l invat? Adica mai poate retine?

8 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Din câte ştiu, peruşii nu vorbesc doar papagalii ăia vorbitori de 30 de milioane (bani vechi) laughing. Oricum, nu prea e diferenţă între ei tot mizerie şi zgomot fac.

| AngelMuscleman a răspuns:

Buna am vazut si eu multi papagali. poti sa-l mai dresezi dar trebuie multa munca. daca zici ca e de doi 2 ani mai poate retine. fundita

| Annie a răspuns:

Este foarte greu sa faci un perus sa ''vorbeasca'', eu am avut perus imperial si a invatat sa imite soneria de la usa (imita foarte bine sunetul unei pasarici si probabil de aia a reusit so imite) si este destul de batran la 2 ani...(pentru noi este putin dar pentru ei acei 2 ani echivaleaza cu cativa zeci de ani).

| MyLoveIsOnlyForYouButDontWorryIHaveAEmoHeart a răspuns:

Buna! Si eu am avut un perus, si dupa ce implinise un an am inceput sa-l invat cuvinte. Si pentru al tau, nu nu este tarziu, doar ca o sa ai ceva de muncit cu el, atat. Dar gandeste-te ca o sa merite la sfarsit cand o sa-l auzi vorbind. Succes kiss

| GetFit a răspuns:

Un prieten de al meu a avut perus si vorbea vreo 20 de cuvinte perfect! Ii spunea numele, vorbea cuvinte pur si simplu, si facea si propozitii.
Dar acel prieten s-a purtat cu blandete cu el si nu il certa niciodata.Eu cred ca trebuie sa ii castigi increderea ca sa vorbeasca!
Multi nu stiu, DAR PERUSII VORBESC FOARTE MULT!
It`s summer, have fun!

| Smile_3727 a răspuns:

Si eu am papagal si a mers dar insa nu l-am invatat eu l-am dus la cineva si la invat poate de unde l-ai cumparat eu l-am luat din carrefor (bucuresti) oricare peste tot al meu il cheama ZuZumi si are 3 ani jumate si stie sa zica :helloBAFTA!

| Smile_3727 a răspuns:

Si eu am papagal si a mers dar insa nu l-am invatat eu l-am dus la cineva si la invat poate de unde l-ai cumparat eu l-am luat din carrefor (bucuresti) oricare peste tot al meu il cheama ZuZumi si are 3 ani jumate si stie sa zica :helloBAFTA

| Dya_4735 a răspuns:

Pai poti dar va dura cam mult timp nu prea prea ...bafta! sunt sigura ca vei reusi incearca si invatal sa inteleaga putin cuvintele tale adica cand ii zici,, pleaca'' etc.asa va invata.si eu am avut 2 papagali si asa am rezolvat...:X:X: fundita?