| Alle3xandra a întrebat:

Help sad Am nevoie mare de ajutor sad Am doi perusi si unul dintre ei, este foarte bolnav sad Are penele zgribulite, sta numai cu ochii inchisi si nu canta, nici nu zice nimic sad Ce pot sa fac? Am fost la veterinar si mi-a dat niste picaturi pe care mi le-a spus, sa le pun in ceai de menta sad Va rog, cine s-a mai confruntat cu astfel de problema, sa m-a ajute sad Multumesc frumos :*

Răspuns Câştigător
| đ a răspuns:

Off! sper sa nu fie ceea ce a avut perusul meu crying. iti spun povestea dar e trista, iti doresc sa nu ti se intample la fel.
avea aceleasi simptome plus dormea foarte mult (isi tinea capul pe spate). la fel, doctorul veterinar ne-a dat niste picaturi pe care i le-am pus in apa si i le-am dat. cand il scoteam afata nu zbura deloc. doar statea pe jos. incerca sa zboare dar nu putea. dupa cateva zile in care i-am dat medicamentul parea sa fie mai bine. incepea sa manance (sau cel putin se chinuia), si mai facea turile coliviei.in momentele alea eram sigure ca totul va fi bine dar dupa 2-3 zile a inceput iar sa se simta rau. am contactat din nou veterinarul si i-a dat alt medicament. a urmat unul din cele mai triste momente. Rey a fost probabil cel mai cuminte papagal pe care l-am avut vreodata. in seara in care venisem de la vet, am incercat eu sa ii dau de mancare. ii sfarmam seminte si manca. am stat aprox. jumate de ora facand chestia asta dupa care m-am dus la culcare. in urmatoarea dimineata am auzit-o pe sora mea strigand ca a murit si asa m-am trezit sad. a fost groaznic!
acum, ce te sfatuies:
* explica-i exact veterinarului ceea ce are. se pare ca in cazul nostru crezuse ca ii mai trebuie vitamine.
* incearca sa-i separi pe cei doi. cand mi-am cumparat un alt papagal vet-ul mi-a spus sa dezinfectez toate lucrurile lui Rey pentru ca boala e contagioasa. al tau pare sa aiba boala penelor. al meu ava si a penelor si a ciocului sad. daca nu mananca inseamna ca le are pe amandoua. ai mare grije de amandoi. anunta-ma ce se intampla. iti urez succes!

6 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Alecsandra91,
De multe ori cand papagalului i se pune un tratament si tu il respecti, se insanatoseste.
Cat despre cazul lui pipo, daca boala nu e observata la inceput, orice tratament care il faci poate fi inutil daca boala e avansata si in acest caz nu se mai poate face nimic.
Tratamentul e pus sa insanatoseasca dar daca nu e descoperit la timp, nu putem invinovati pe cel care ne-a recomandat tratamentul.
Cat despre respiratie, papagalul e posibil sa aiba Psitacoza. Acum depinde in ce stadiu e. Daca doarme tot timpul si penele ii se desprind usor e in starea acuta. Nu are diraee sau scurgeri lacrimale? Pentru aceasta boala de obicei ii se da papagalului antibiotice cu tetraciclina.
Daca in cateva zile se simte mai rau, ar trebui sa te mai duci la un control, de data asta la alt medic veterinar.
Pa, pa

| đ a răspuns:

Tine in continuare legatura cu veterinarul si fii foarte atenta la el!

| đ a răspuns:

Oh nuuu broken heart! imi pare foarte rau sad.

| Alle3xandra explică:

De mancat, mananca, dar e problema ca acum cand respira, se aude un sunet ciudat sad gen, precum ar fi bolnav la plamani sau nu stiu sad Chiar nu stiu ce sa-i fac... Nu vreau sa-l pierd, de aceea am si cerut ajutorul vostru... Ceror care ati trecut prin asa ceva sad

| Alle3xandra explică:

Tin,dar vad ca pe zi, ce trece, ii este mai rau sad Uoff crying

| Alle3xandra explică:

A murit sad