| Adella05 a întrebat:

HELP ME! Sunt disperata : acum 2 ani am primit o pisica(Angora Turceasca) prima oara nu mi-a placut si i-am spus lu` tata sa o duca inapoi. a doua zi dimineata m`am trezit cu ea in pat(nu o dusese inapoi) straight face si pana la urma a inceput sa imi placa de ea.acum o iubesc enorm de mult. dar e o problema.de fapt o MARE problema : mamaicamea vrea sa o dam pentru ca lasa mult par, noaptea nu sta cuminte si mai nou acum sta la usa de la intrare si miorlaie pentru ca vrea sa iasa pe scara(stau la bloc) sa stiti ca nu vrea sa iasa afara (ii e frica) sta doar pe scara si vine inapoi. dar nu pot sa o las tot timpu` pentru. ca se duce si rontaie florile vecinilor.si mama vrea sa o dam, tata tine cu mine dar acum e plecat in afara...ma rog...deci ce pot sa fac sa o conving pe mama sa o tinem? pentru. ca ea e foarte hotarata sa o dam sad help me! dau fundita.

7 răspunsuri:
| NoName1234 a răspuns:

Fi responsabila, cumpara o perie de aia de pisici si duo in fiecare zi pe scara si perio sa ii scoti tot parul care cade.Si dreseazo, cauta metode pe net. Si poti sa ii cumperi o cusca de aia mare si pune-i o paturica ca poate o sa doarma acolo.Si Lulu are dereptate zi cat de mult o iubesti pe pisicuta.Succes! kiss Sper sa reusesti sa o convingi!

| chemicalX a răspuns:

Spune-i ca ai gasit pe net ceva, metode bune ca sa o dresezi pe pisica, si spune-i ca nu e vina ei a face asa, e ca oricare alta pisica happy
funda?

| Oanny a răspuns:

Buna! Acum lasa mult par deoarece naparleste. Du-te la un petshop si cere o perie.Eu am ceva pentru cateaua mea, perie speciala pentru paraziti.Arata ca un fel de pieptane dar are zimtii din fata din fier si lungi. Dar, nu iti trebuie neaparat dinaia...si costa 17 lei. Dar poti sa iei o perie dar ai grija sa aiba alea din fier si varfu sa fie acoperit cu ceva pentru protectie sa nu o doara sau iei o tesala.Si daca o peipteni zilnic in 2 saptamani cred ca scapi de par si dupa ce naparleste piaptano de doua ori pe saptamana.Si daca ea vrea sa stea afara pe scari, mai bine cumparai un ham si leag-o de ceva.Nu-ti face griji sunt multe persoane care isi plimba pisicile asa. Sper sa iti fie de ajutor.Pentru par, mai exista si un tratament special ca sa nu mai cada asa mult parul.Mai bine intreaba la veterinar.Succes:*

| Deutsa56 a răspuns:

Pai e normal sa naparleasca. Spune-i ca nu o sa mai dureze mult si nu o sa mai ii cada parul asa mult.Si du-te cu ea pe afara, ia-o si plimba-te cu ea ca sa nu ii mai fie frica. Aaa si du-te la un petshop si cumpara o peria si sa o perii in fiecare zi.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, in primul rand trebuie sa o piepteni aproape o ora si scapi de par prin casa o saptamana sau chiar doua(peria sa fie ca peria ta de par, adica nu speciala). In al 2-lea rand cumpara seminte de leustean sau o planta ca pisica sa nu manance plantele vecinilor.
Si apropo, pisica cred ca este persana(intra pe siteul:www.animale.ro)

| Wintersmile a răspuns:

Arata-i ca iubesti mult pisica si ca esti responsabila, adica strange tu parul si ai grija de ea, du-o afara si vezi sa nu strice florile, poate ca asa te va lasa sa o pastrezi.

| Aicha_7433 a răspuns:

Daca lasa mult par poti folosii un sampon special.intreaba la veterinarhappy este foarte bun.si sa stii ca si pisicutzele pot fi dresate deci nu mai sta pe ganduritongue