| Диана a întrebat:

Hey allhappy. Azi am gasit in fata blocului, intr-o cutie un pui de pisica:X. Foarte dragut.Si nu m-am putut abtine sa nu-l iau in casa.big grin I-am dat sa manance, l-am spalat...Stiti voilaughing Problema e urmatoarea: cum mi-as putea convinge parintii sa ma lase sa-l pastrez? Iar daca nu reusesc sa-i conving, ce as putea sa fac cu el? Mi-ar fi foarte mila sa-l arunc, asa pe strada.sad

Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

Pisicile sunt animale domesticite mai tarziu decat caini de exemplu, de aceiia, ele au o latura inca salbatica in ele. un caine abandonat in camp se va descurca mai greu decat o pisica.
deci pisicile dunt mai greu de tinut la bloc, daca nu ies mult pe afara, pierd senzatia anotimpurilor si vor naparlii tot anul, apoi ele adora sa-si antreneze ghearele, si pot sfasia fotolii, canapele.invata mai greu sa-si faca nevoile unde trebuie, si altele.
cred ca parintii nu te vor lasa sa-l tii. ii poti convinge totusi sa te lase sa-l ingrijesti o perioada, pana mai creste, sa te bucuri si tu de el, ca sunt foarte jucausi si dragalasi cand sunt mici, apoi cand mai creste poti sa-l duci la cineva la curte, sau sa-l lasi pe afara cu conditia ca in fata blocului tau sa ai macar o gradina in care nu intra caini, unde sa-i pui mancare si apa + o cutie unde sa se odihneasca, ferita de ploaie. ea se va invata sa se refugieze acolo, sa se hraneasca, sa se ingrijeasca si va traii aproape fericita.

8 răspunsuri:
| Nicolelenaa a răspuns:

Si eu sunt la fel
am un suflet mare si ma confrunt cu multe probleme pe tema asta
de mica am avut animale de companie si multe dintre ele s-au stins din viata si inca sufar dupa ele numai cand ma gandesc incep sa plang
zile parintilor ca l-ai gasit pe strada si parea asa de dulce mic si neajutorat
spune-le ca daca il arunci o sa moara, o sa-l manance cainii
zi-le ca e pacat sa iti bati joc de un suflet nevinovat
asuma-ti responsabilitatea fata de pisic
succes
te asteptam cu un raspuns ca sa vedem ce s-a intamplatwinking

| LuS[z] a răspuns:

Mai bine vorbesti cu mama ta (de obicei mamEle sunt mai intelegatoare in probleme din astea) big grin si ii ceri acordul
daca ai tai nu sunt de acord...
Ai putea sa-i gasesti o famile binevoitoare big grin

| justagirlll a răspuns:

Spune-i ca esti destul de mare sa ai grija de ea, ca e neajutorata etc
probabil parintii tai cred ca va face mizerie, dar spune-le ca o sa ii cumperi o litiera(tavita cu nisip)si o sa o cureti in fiecare zi
alte obiectii nu cred ca mai au
si eu am pisica, si am facut la fel sa ii conving, le-am mai spus de pisica unei prietene care e f cuminte etc
si daca nu te lasa poti sa il duci in fata blocului, sa ii faci un culcus dintr-o cute si o carpa, sa ii dai in fiecare zi mancare si apa etc.vei vedea ca va ramane acolo

sper ca te-am ajutat

| aura_1762 a răspuns:

Pai la bloc e mai dificil trebuie sa ii iei lesa, zgarda, nisip, mancare, bol pentru. apa si mancare, jucarii, perie, etc. dar zile parintilor ca vei avea tu grija de el il vei spala, ii vei da sa manance, il vei scoate pe afara etc.

| ☁miss εïзutterfly☂ a răspuns:

Spune-le parintilor ca esti destul de mare sa ai grija de o pisica si ca nu au suflet daca te pun sa o arunci, pentru ca daca faci asta o sa fii trista foarte multa vreme. cryingwinking sper sa mearga big grin fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai frati ii poti convinge pe ai tai ca ar fi o companie placutahappy, le arati tot timpul cat de draguta si jucausa este, fai sa fie cat mai atrasi de ea, sa ajunga sa o indrageasca, promitelor ca o sa ai grija de ea, o sa o speli regluga, o pieptani in fiecare zi ( ca pisicile lasa mult par), spune-le ca o lasi doar la tine in camera, ca nici un caz nu sa umble in restul casei, o sa-i dai de mancare in fiecare zi, strangi dupa ia (excrementele) etc. In cazul in care in nu sunt de acord cu ea, bate apropou la colegi, rude, cunostinte, vechini ca ai o pisica si ai vrea sa o dai ( in special la cei care stau la casa, pe ei ii convingi mai usor), sau daca ai bunici care stau la tara ai putea sa o duci acolo si asa poate fi considerata a ta:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adunai pe toti in sufragerie si spune-le:,, mama, tata, am ceva important sa va spun. stiu ca nu prea sunteti de acord cu cresterea unui animal in casa noastra, dar am gasit aceasta mica pisicuta neajutorata si m-am gandit ca ar fi frumos din partea voastra sa imi acceptati dorinta de a creste acest pui de pisicuta. sunt destul de mare si pot avea aceasta mica responsabilitate, si chiar nu trebuie sa cheltuiti prea mult. deci? care e raspunsul vostru? stati! inainte de a spune ceva va rog sa va ganditi la ea, nu la mine. uitati-va in ochii ei! o sa va iubeasca. acum puteti raspunde.'' si gatalaughing.

| andreeada a răspuns:

Asa sunt si eubroken heartdoamne eu ii spun mereu mamei ca fericirea mea e alaturi e pisici si caini si ea zice mereu ca o sa am marit cu un caine sau un cotoi!rolling on the floorspune-i ca e neajutorata si ca e si ea suflet la fel ca ei (la mine merge asta)sper ca ti-am fost de ajutor!kiss