| Doddyy a întrebat:

Hey...cainele meu este foarte sperios sad ce sa fac?

5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Dar sti motivul pentru care el este speriat?
Daca nu il ai de mult timp poate fi din cauza ca firea sa este mai timida pana se obisnuieste cu tine, noua locuinta, si ceilalti membrii ai familiei.
De altfel daca strigi pe el, vorbiti foarte tare sau il fortezi sa se joace cand el nu are chef sau nu il lasi din maini clar ca se sperie.
Are nevoie de timp sa se acomodeze si sa prinda curaj in el (mai ales daca e pui)..Socializandul cu cat mai multi catei de medii mici si mari il va ajuta, de astfel si cu oameni..Afara cand il duci.Du-l in parc unde poti gasi stapani cu alti catei sa se joace impreuna.
Sa nu uiti sa-l duci la veterinar daca nu are vaccinele facute si mancare pentru Juniori pana la 1 ani, de la 1 an incepi cu Mini adult iar de la 2 cu Adult.
Ex: Pedigree piept pui converva pentru Juniori.
Cu calm si rabdare totul se va rezolva, de astfel pentru mai multe sfaturi si un control cea mai buna solutie nu suntem noi ci medicul veterinar.
Succes!

| dia733 a răspuns:

Nu ni-ai spus daca este pui dar daca este trebuie să se obişnuiască dar dacă nu atunci alintă-l şi acordă-i atentia ta.

| ginadr a răspuns:

Daca este pui este normalbig grin

| KillerMafiotul a răspuns:

Ar trebui dus la veterinar.

| robisuper a răspuns:

Pai in primul rand mangaiel si fi numai langa el cand are nevoie si asa ii vei castiga respectul si va fi si cuminte