| BlackScribble a întrebat:

Hey! Cum pot afla sexul broastei mele testoase?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

O intorci cu burta in sus. Daca partea de jos a carapacei este dreapta inseamna ca este fata. Daca este scobita in interior inseamna ca e baiat, si e asa ca sa il ajute sa se imperecheze. Daca ar fi dreapta ca la femela, ar cadea de pe femela cand se imperecheaza. Fiind scobita, il ajuta sa se muleze pe carapacea ei.
Daca totusi broscuta e mai mica decat o moneda de 50 bani e posibil sa te inseli, sa para partea de jos a carapacei dreapta, iar cu timpul pe masura ce creste e posibil sa devina scobita si sa constati ca de fapt e baiat.

8 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Te duci la un pet shop unde au si medic si intrebi veterinarul.

| Daiana90 a răspuns:

Sexul unei broaste testoase cu tample rosii este de multe ori o necunoscuta, mai ales pentru cei mai putin experimentati in cresterea reptilelor de companie.
Determinarea sexului la broscutele testoase cu tample rosii nu se poate face cu precizie decat dupa atingerea maturitatii sexuale. Femela testoasa cu tample rosii isi atinge maturitatea sexuala in jurul varstei de 5-7 ani, atunci cand carapacea ei masoara circa 15-20cm diametru. Ea are ghearele de la labutele din fata mai scurte decat masculul, are plastronul (caracpacea inferioara) plat sau foarte usor convex si coada mai scurta si mai subtire decat a masculului. De asemenea, cloaca femelei este pozitionata aproape de baza cozii. Femelele mature sunt mult mai mari decat masculii.
uite aici siteul :)

http://www.latifa.ro/......mple-rosii

| NuConteaza_3642 a răspuns:

La puii de broasca testoasa este destul de greu de definit sexul. La adulti este destul de simplu: masculii au coada mai lunga, ghearele mai lungi, iar anusul este situat langa marginea carapacei. Femelele sunt mai mari, au coada mai scurta si ghearele mai scurte, iar anusul situat la baza cozii.

| Fredie a răspuns:

Buna. Hm...chiar nu stiu. O rogi frumos sa iasa din carapace? happy

| roxyroxy_5043 a răspuns:

Pai pur si simbplu
o rogi frumos
sa iasa diuni carapace
si sa-ti spuna
dack e fata
sau baiat
si back nu vrea
oh go on incepi si o bati devil

Răspuns utilizator avertizat
| Mazilescu_Gabriela_1952 a răspuns:

Am o broască țestoasă de 21 de ani.Cum aflu ce este fată sau băiat