Întrebare recomandată | Theodora292001 a întrebat:

Hey. Salut! Prin mai 2014 mi-am cumparat un catel shih-tzu de la o canisa din constanta si ni l-au vandut bolnav, ne-am chinuit cu el vreo 1-2 saptamani si a murit. Am suferit foarte tare si acum doresc sa imi iau un caine bichon maltese fetita dar vreau de la o persoana fizica, cineva care are si i-a nascut cateaua, dar sa fie de rasa pura si sa garanteze sanatatea. Parintii nu ma mai lasa sa dau toti banii deodata si au zis ca dam 100 ron cand il cumparam si restul de bani peste 1 luna daca e totul ok cu catelul. Si nu vreau de la animax sau de la cineva care vinde cu mai mult de 700 ron sau scump. Doresc ceva bun si pana in 700 ron, undeva 500-650 ron.
Daca stiti vreun site sau cineva are si vinde puiuti de bichon maltese va rog dati-mi mesaj. Sunt din Constanta, dar daca puteti asigura transport in tara. Poate stiti niate siteuri cu catelusi rasa pura, ieftini si sa garanteze sanatatea.

Răspuns Câştigător
| AndreiCristi123 a răspuns:

Buna Teo. Vreau sa incep prin a-ti spune ca imi pare rau pentru pierderea catelusului. Eu am un bichon maltese, in varsta de 3 luni, aproape 4 si nu as vrea sa trec prin ce ai trecut tu. In primul rand, iti spun ca nu o sa gasesti o persoana care sa iti dea catelusul pentru 100 ron, pentru ca nu o sa te creada nimeni cand le vei spune ca restul banilor o sa ii dai peste nu stiu cat timp.In schimb, daca este un catel de rasa, trebuie sa ceri actele : certificatul de nastere, sa vezi daca are pedigree, etc. Abia dupa ce te asiguri ca tot este ok, poti da toti banii. Trebuie sa iei in calcul si ce mananca, cu ce il speli pana ii vei face baie, s.a.m.d. Trebuie sa te orientezi la persoanele care nu au crescatorie, ci la cele carora le-au fatat catelusele (uita-te pe site-uri de vanzare-cumparare, sigur o sa gasesti ceva, eu cel putin am gasit). Un alt lucru important este sa vezi locul in care au crescut puii, adica sa te duci la vanzator acasa. Si inca un lucru, sa nu te grabesti in a lua o decizie, pentru ca nu este cazul sa te mai trezesti cu surprize pe parcurs. Repet, am si eu tot un bichon maltese pui, si am luat in considerare ce ti-am spus si tie mai sus. Sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai vrei sa ma intrebi ceva, trimite-mi mesaj pe privat. Multa bafta in a gasi ceea ce cauti! happy

5 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine e sa cumperi câinele dintr-un petshop ca sa fii sigura ca este sănătos și de rasa.Nu cred ca îți vinde nimeni un câine mai ieftin.

| untu a răspuns:

Cand cumparati un caine de rasa, trebuie sa cereti actele( certificatul de sanatate, actele de provenienta a parintilor, pedigree, daca sint vaccinati!

| crbogdan a răspuns:

Nimeni nu o sa iti vand un caine si sa ii dai banii dupa o luna de zilehappy Ca sa fi sigur ceri actele, certificatul de sanatate, pedigree, buletinul, si daca a fost vaccinat.

| JaneTheKiller a răspuns:

Poti sa iei de pe olx laughing
eu am avut cane corso, ti as fi putut da daca voiai caine de talie mare laughing

| aryannapupy a răspuns:

Eu zic ca ar fi mai bine sa salvati un catel din adapotwinking