| andrei234groza a întrebat:

Hey TPU! am auzit ca turturelele diamant sunt extrem de sociabile si blande cu copii. Voi ce stiti despre ele : mod de ingrijire, cati ani traiesc, etc. Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| kitykity a răspuns:

De marimea unei vrabii, turturica diamant isi trage numele de coloritul aparte. Capul este de culoare gri- albastrui, ce se prelungeste pe gat si piept. Aripile si spatele au o nuanta inchisa de gri- maroniu, iar regiunea posterioara este alba. Aripile sunt patate cu puncte albe, ca „diamantele". Se spune ca masculii adulti prezinta mai multe puncte albe decat femelele. Coada este gri inchis, penele din centru au varfurile negre, iar cele de pe margini au varfurile albe. Ochii sunt inconjurati de cerculete portocalii, un semn distinctiv al speciei. Masculii au acest cerc mai lat decat femele, fiind unul din caracterele prin care se poate face diferenta intre sexe. Un alt indiciu ar fi marimea: masculii sunt mai masivi decat femelele. De-a lungul timpului s-au obtinut numeroase mutatii ale culorii turturicii diamant: alb complet, maroniu, rosu, galben sau pestrit.

Comportament

In mediul natural, turturicile diamant pot fi vazut adesea topaind pe sol in cautarea hranei. Zborul este drept, puternic, la decolare scotand un sunet specifi, vibratil („vrrrr"). Sunt pasari sociabile care formeaza pereche pe viata si care adora sa traiasca in grupuri mici, de cateva familii. In captivitate sunt prietenoase cu stapanul: lasata libera turturica va poate urma peste tot prin casa. Se simte cel mai bine in cuplu, insa turturica diamant este foarte prolifica. Daca nu doriti sa aveti prea multe mici turturele, atunci ar fi bine sa le tineti separat anumite perioade. Turturele sunt foarte vocale, emitand diverse sunete de tipul cu-cu, pentru a-si chema partenerul.

Dieta

In natura turturelele se hranesc in principal cu semintele plantelor ierboase, dar si cu furnici sau mici insecte de pe sol. In captivitate li se poate oferi amestec de graunte pentru cinteze, precum si bucati de legume si fructe proaspete. Neaparat in colivie sa se gaseasca si nisip pentru pasari, care ajuta la digestie, deoarece aceasta pasare inghite semintele cu totul. Galbenus de ou fiert tare se poate administra din cand in cand. Osul de sepie este o sursa importanta de calciu. Apa proaspata si curata mereu la dispozitie. Turturica nu este pretentioasa la mancare, puteti incerca o varietate de vegetale pentru a vedea care ii plac mai mult.

Voliera

Au nevoie de o voliera spatioasa, mai mult lunga decat inalta, deoarece le place sa se plimbe pe jos, sau sa sara de pe o stinghie pe alta. De asemenea zborul este mai mult pe orizontala. Daca nu va permiteti o voliera spatioasa, atunci oferiti libertate de miscare pasarii, lasand-o libera cateva ore pe zi. De pe baza volierei indepartati grilajul de metal, daca exista. Deoarece petrec mult timp pe sol, se pot rani la picioare. Colivia va fi amplasata intr-o zona luminoasa a camerei, dar nu in bataia direct a soarelui. In cantitati mici soarele poate ajunge direct pe voliera deoarece turturelele adora sa faca „bai de soare", cu aripile departate. Pe timpul iernii voliera va fi asezata intr-o incapere incalzita, deoarece sunt foarte sensibile la frig.

Imperechere

Turturelele diamant se inmultesc foarte usor. Isi pot face cuib in orice recipient, chiar si in hranitori. De preferat sunt cuiburile deschise, cum ar fi cele pentru canari. Puneti in voliera iarba uscata, crengute subtiri, bumbac sau pene. Dupa ce va gasi un loc potrivit pentru cuibarit, masculul va incepe sa cheme femela. Daca aceasta isi da acordul asupra locului viitorului cuib, el va incepe sa transporte inspre cuib materialele, pe care femela le va aseza. Masculul se va infoia, va executa un dans al imperecherii, atragand femela spre a se impreuna. Femela va lasa in cuib 2 oua albicioase, care vor fi clocite pe rand de parinti (noaptea si ziua partial femela, in rest masculul). Dupa 12-15 zile puii vor iesi din oua, lipsiti de pene. Cresc foarte repede, peste o saptamana fiind deja impanati. In primele 2 saptamani sunt hraniti cu mancare regurgitata de parintii lor, apoi reusesc sa se alimenteze singuri. La 10 saptamani sunt pregatiti sa paraseasca cuibul. Daca parintii ii accepta ii puteti lasa impreuna cat mai mult.

Turturica diamant este o pasare de companie dragalasa, care va va incanta cu vocalizele ei. Nu este pretentioasa si se acomodeaza usor diferitelor medii. Speranta de viata in captivitate este de aproximativ 10 ani.