| IuhasRazvan a întrebat:

Ma cheama Razvan, am 14 ani si vreau sa ma apuc de youtube. De mic imi placea youtube-ul si voiam sa ma fac vlogger. Acum am 14 ani si sunt umpic gras. Nu umflat. Ce umpic mai gras. Si am cateva cosuri. Deci vreau sa intreb ca din cauza asta are rost sa ma apuc de youtube? Mie.mi place foarte,foarte,foarte mult. Si nu prea stiu cum sa editez videoclipurile, dar as fi dispus sa-nvat. Imi place mult acest lucru si am avut cateva incercari esuate pe la varsta de 11-12 ani, mi-e frica sa nu apar pe net. Adica sa-si bata altii joc de mine (ma refer la vloggeri) Deci as vrea sa stiu sfatul vostru. Si sa.mi raspundeti la cateva intrebari.
1. Daca sunt umpic gras si am cosuri are rost sa ma apuc?
2. Vreau un program de editat videoclipurile, si daca puteti si un tutorial sau o explicatie?
3.Cu ce sa filmez? Adica la inceput este bun un Samsung Galaxy J5 cu camera frontala de 13 mb?
4.Cum sa devin un youtuber bun?
5. Ce nume sa-mi pun, ma gandeam la :"RazviHD" dar nu stiu daca ii va placea cuiva. Deci este bun asta? Sau imi dati sugestii? Stiu ca este mult dar va rog umpic ajutor.
Dau funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Intai si intai tine cont ca Youtube-ul este plin de videoclipuri asa ca trebuie sa fii amuzant sau sa faci lucruri inedite ca sa fii bagat in seama.

1. Daca esti putin gras si ai cosuri atunci s-ar putea sa faca unii misto de tine dar daca ai videoclipuri de calitate atunci lumea tot se uita.

Daca esti putin gras atunci iti recomand sa sari. Da, ai auzit bine! Sari cat de mult poti si o sa vezi ca o sa arzi ceva calorii.

Cosurile dispar cu timpul. Si eu am avut. Iti recomand sa le lasi in pace *le storci doar daca sunt mari *

2. Programe de editat videoclipurile sunt multe, acum depinde ce iti place.
Iti recomand sa incerci programe simple, eventual cauti pe google programe free de editat videoclipurile. Principiile de baza sunt aceleasi peste tot.

Dai import la un videoclip dupa care tai doar partile care iti convin. Pui text si aia e. Cu timpul te inveti si o sa poti pune png-uri haioase, schimbat de muzica etc.

Cateva programe de editat ar fi
windows movie maker -free, are tot ce ii trebuie unui incepator din cate stiu
wondershare video editor - mediu, trial
Sony vegas & Adobe premiere - avansati, trial sau pe pro pe bani

Fiecare program are anumite "comenzi rapide" pe care le gasesti pe net.

3.Este ok pentru moment. De Black Friday sau alte ocazii le poti cere parintilor sa-ti cumpere un aparat de fotografiat. Eu am unul Canon luat de Black Friday cu 200-250 de ron si este super.

4. Ca sa fii un youtuber bun atunci iti trebuie o audienta. Ca sa ai o audienta trebuie sa faci un lucru inedit, care sa te diferentieze de ceilalti oameni care se blocheaza pe la 100-200 de abonati.

De exemplu daca te apuci sa faci un canal cu TOP10 in romana atunci o sa pornesti destul de greu dar tot ai sanse daca ai videoclipuri de calitate *ex: Atentie cad mere *

Iarasi, un videoclip in sine este reprezentat si de muzica, nu numai de imagini.
Youtube-ul are un sistem clar prin care impune un "copyright" pentru anumite lucruri care nu-ti apartin.

Acest copyright reprezinta partea dintr-un videoclip care nu-ti apartine.
De ex: daca pui o melodie de-a lui Fuego intr-un videoclip atunci s-ar putea sa nu ai voie sa iei bani pe acel videoclip caci ai folosit un lucru care nu iti apartinea. *Totusi exista si revenue sharing care este un fel de 50/50 cu artistul dar nu vad asta la romani asa ca nu are rost sa intram in detalii *

Idee este ca nu ai voie sa pui melodii care nu-ti apartin.
Dar atunci o sa lasi un fundal doar cu o voce? Nu.

Exista melodii gratuite, numite "Non-copyrighted songs". Pe acestea le poti folosi oricand, oriunde fara ca Youtube sa te blocheze. Si da, o sa poti face bani din videoclipurile respective.

Tine minte "Non-copyrighted songs".

5. RazviHD suna a nume de copil de 12 ani care joaca Minecraft. No offence.
Daca vrei sa fii vlogger atunci gandeste-te la un nume mai cool gen Razor, Azvir *prescurtat Vir sau Az*, Razverr *verr inseamna neinfricat *

Plus ca nu ai cum sa spui "Hei lume, RaviHD here". Ar suna penibil.

O sa-ti las un mesaj in privat, poate o sa te ajute.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,Răzvan! Merita sa încerci, sa ai o experienta noua.Acum,sa vedem ce răspunsuri pot sa.ti dau...1.La vârsta ta o mulțime de adolescenti au cosuri, deci nu e ceva rusinos. La fel si cu cealalta problema.O sa slabesti in timp. Daca esti de treabă si o sa faci o treabă buna nu o sa intereseze pe nimeni aspectul fizic (ex.codrin-nu sariti la mine, e putin gras dar e ok).Asa...2.Filmora sau imovie-găsesti tutoriale la greu pe youtube.3.Acelasi telefon il am si eu si are o calitate foarte buna (te sfătuiesc sa filmezi cu camera de pe spate).Nu e nevoie sa investesti pentru inceput în ceva scump. Aproape toți vloggerii cunoscuți au inceput sa filmeze cu ceva,, prost''.O sa progresezi pe parcurs.4.Sa exersezi cat mai mult si sa nu te lasi chiar daca nu sunt populare clipurile talemCu timpul o sa fie.6.Mai bine pui numele complet.Pare mai matur big grin in rest, succes si sa ne spui si noua cum se va chema canalul tau sa te ajutam cu vizualizări si like.uri

| TheKingBacca a răspuns:

1. Ce treaba are una cu alta?
2. CyberLink PowerDirector 11
3. E bunicica
4. Faci ceva original
5. Un nume simplu, ca sa fii recunoscut mereu.

| IuhasRazvan explică:

Deci. Curiosgirlme, ma gandesc sa aleg intre numele RazvanHD sau CappyHD. Care ti se pare mai bun? Si vreau Facebook-ul tau daca se poate. Am niste nelamuriri despre poza de profil. Intro la vlogg si chestii. Si apropo. Codrin e cat un camion. Cat 2 camioane de fapt. Deci imi dai Facebook-ul tau plz?

| IuhasRazvan explică:

Kiralyn,imi dai profilul tau de Facebook?