| xPikaChux a întrebat:

Heyy! IAs vrea sa`mi iau un catelus din rasa akita inu(japonez). Credeti ca s-ar intelege cu pisica mea birmaneza de 2 ani? Si cam cum ar trebui sa-i obisnuiesc unul cu altul?

Răspuns Câştigător
| xtreme95 a răspuns:

Daca il iei de mic (2 luni) nu cred ca o sa fie probleme.O sa o flocoseasca si o sa il lase cat e mic apoi il mai inteapa din cand in cand si atat.Partea cea mai importanta la un caine de genul este sa il scoti afara cel putin o data pe zi sa alerge sa isi consume energia ca sa nu devina distructiva.(daca faci asta o sa fie un inger in casa)
Din experienta mea au mici tendinte de argesivitate asa ca ar trebui socializat(sa interactioneze cu caini/oameni/copii cat mai mult)de mic.

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca este crescut cainele de mic cu pisica si este corectat in momentul in care exagereaza cu joaca sau maraie la pisic atunci nu vei avea probleme cu el,dar daca il lasi de capul lui vei avea mari probleme.

p.s. eu am un pechinez si niciodata nu a suportat pisicile,nici acum nu le suporta,imi luasem pisica,am lasa-to s-o miroasa cand am adus-o acasa si imediat a inteles ca e de-a casei si nu are voie sa-i faca vreun rau. Cand mai maraia la pisica o certam si se invatase,cand auzea zgomot de pisica pe casa, era atenta si daca stia ca nu e pisica mea incepea sa latre si sa se agite, sau pe strada daca vedea o pisica fugea dupa ea sa o muste, dar cu al meu pisic nu avea nimic, se intelegeau perfect.

| kameleonic a răspuns:

La inceput s-ar putea sa nu se inteleaga si sa dea pisica cu gheruta si cainele sa latre dar pe parcurs se imprietenesc ei. Succes. Daca vrei te ajut si eu whistling. Glumesc. Take Care!

| lisande a răspuns:

Cainele s-ar putea intelege daca e pui mic, si e valabil la orice rasa, dar pisica poate fi distanta sau agrsiva daca s-a mai certat cu caini.ai putea sa le cumperi jocuri ce necesita cooperare, gen cutie cu recompensa ce trebuie activata din 2 parti, de 2 animale pentru a se deschide.La recompensa pune ceva ce sa ii tenteze pe amandoi.