| MariusMaxim a întrebat:

Imi poate spune cineva la ce varsta se pot taia urechile unui doberman si cam cat ar costa?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| squishh a răspuns:

Taiatul urechilor la caini e abuz si nu are nici un rost. Pentru ce sa faci asa ceva? Lasa-i urechile catelului in pace, nu se face asa ceva. Plus de aia ca e chestie ilegala. Legea 205 / 2004 modificată și completată prin legea 9 / 2008, prevede cadrul legal în care se pot efectua intervenții chirurgicale la animale și, mai ales, prevede și sancțiuni atât pentru medicul veterinar care a efectuat respectiva intervenție cât și pentru proprietar, aceștia fiind pasibili de amendă și chiar de închisoare, conform dispozițiilor legislative.

Deci daca nu este chestie medicala, nu este legal sa tai urechile cainelui fara rost doar asa ca iti place tie.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urechile si cozile cainilor NU se mai taie, fiind ilegal!
Sunt considerare mutilare si maltratare a a nimalelor si poti face chiar puscarie daca esti prins mutiland animalul.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cum e sa fi o JIGODIE nenorocita caruia ii place sa tortureze animalele si nici macar sa nu iti dai seama de asta?!?

| Tokyo44 a răspuns:

Nu mai bine ti le tai ție și le pui dobermanului?

| IepuroiGhidusiu a răspuns:

De ce ai vrea sa ii tai urechile? presupunand ca postul nu e bait ar fi echivalent cum ti-ai taia tu picioarele sa nu iti mai tai unghiile.

| Saraaa2345 a răspuns:

Eu zic sa nu tai nici coada și nici urechile. Eu am un Doberman de 3 ani jumate. Nu are urechile cupate și nici coada tăiată. E mult mai bine sa ii lași asa.

| MariaCjcAndreea a răspuns (pentru squishh):

Fratilor, stiu ca ati lasat comentariul asta acum 2 ani dar nu conteaza, stiti macar cum se face cuparea urechilor la caini? Cainele este anesteziat total, nu stimte nimic, apoi este bandajat si in maxim o saptamana urechile sunt aproape cicatrizate. Nu mai spuneti ca maltratam animalele ca nu este nici un chin pentru ele, documentati va inainte sa judecati