| pascani98 a întrebat:

Imi puteti da niste informatii despre pescuit
adica ce fel de undita sa folosesc lungimea ei etc. funda

Răspuns Câştigător
| piticoth a răspuns:

Pai pentru inceput te duci intr-un magazin de specialitate si cuparati o undita nu lanseta.La undita se mai spune si "varga". Deci, vei cumpara o varga de 3-4 m din patru segmente, din fibra, care costa aproximativ 10 lei.Cumparati de asmenea si o "linie echilibrata" cu carlig mic nr. 8 (maxim 1 cm). Linia echilibrata este un mosor sub forma de rigla de vreo 25cm, pe care este bobinat pe lungime fir de pescuit avand pluta si carligul gata montate.De ce se numeste linie echilibrata? Pentru ca linia este firul de pescuit de la varful unditei si pana la carlig (in termeni pescaresti) si este echilibrata, adica plumbul are greutatea optima pentru a scufunda pluta exact atat cat trebuie. Mai trebuie doar sa iti iei momeala, momeala se gaseste numai la piata, sub forma de viermi albi, care sunt de fapt larve de musca. Cumperi cam 1-2 linguri din acesti viemi. E bine sa incepeti cu aceasta momeala deoarece, chiar daca viermii sunt respingatori pentru tine, pentru pesti sunt o delicatesa si dau rezulte mai bune la pestii mici decat ramele. De preferinta du-te sa-i cumperi dimineata, inainte de a pleca la pescuit, ca sa nu trebuiasca sa-i tii la frigider pana a doua zi. La caldura, acesti viermi metamorfozeza si devin muste iar cand deschizi capacul s-ar putea sa iti zboare prin toata casa laughing. De aceea chiar si cand ajungi la balta nu-i expune la soare.
Cam atat sper ca te-am ajutat big grin.

1 răspuns:
| pascani98 explică:

Am o undita de 3, 6m si 40 carlige diferite marimisi plumbi de la 0, 2g pana la 0.8g si 4plute