| Nevelicico_Mariana_1976 a întrebat:

In cat timp oboseste un ghepard, dupa ce a alergat?

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

La viteza maxima alearga 20-30 de secunde.

| N0xEterniS a răspuns:

Foarte repede. Corpul e constuit pentru accelerare nu pentru rezistenta. In cele mai multe cazuri, un ghepard se lasa batut daca nu a prins prada in mai putin de un minut. Depinde de teren, sanatate, energie si temperatura.
Se credea ca un ghepard nu poate alega mult din cauza temperaturii, dar s-a dovedit a fi fals, se opreste pur si simplu din cauza esecului sau a oboselii.
''It was previously believed that cheetah sprinting was limited due to excessive heat buildup[14] but this has since been proven false.[109] Cheetah body temperature naturally fluctuates between 37.3 and 39.5 °C (99.1 and 103.1 °F) during the course of a day. After a run, a cheetah's body temperature is well within the normal range at 38.4 °C (101.1 °F).''