| Ge00rgy a întrebat:

In ce zona in lume este raspandita pisica(adica in ce tari)?
Funda!
Raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Tara in care pisiciile erau ocrotite si pentru uciderea sau lovirea unei pisici se condamna cu intemnitarea sau chiar cu moartea. Aceasta tara era Egiptul. Acolo stiu, ca pe vremuri, pisiciile erau ocrotite. Dar se pare ca nu in Egipt sunt ele cele mai raspandite, ci chiar in Statele Unite:
Contrar asteptarilor, pisicile, si nu cainii, sunt cele mai raspandite animale de casa din Statele Unite. Exista aproximativ 66 de milioane de pisici si 58 de milioane de caini, in timp ce papagalii ocupa locul al treilea, cu un numar de 14 milioane.

2 răspunsuri:
| DarkSider a răspuns:

In Baicoi

| Honeygirls572 a răspuns:

Te referi la pisicile salbatice sau domestice? pisicile sunt raspandite in toate lumea dar sunt ocrotite in Egipt cum a spus si daniloiu si chiar in America, unde pot ifi arestat pentru raninrea unui animal.