| anonim_4396 a întrebat:

M-am mutat la apartament la parter de la casa, si implicit am luat si cainele cu mine. Fiind la parter o mai puteam tine in gradinita de afara, dar s-a racit si am bagat-o in casa. Nu stiu insa cum sa o dresez sa isi faca nevoile intr-un singur loc. Astept niste sfaturi despre cum sa o desez sa isi ffaca nevoile intr-un singur loc, tin sa mentionez ca majoritatea zilei sunt plecat si nu pot sa o urmaresc tot timpul, sa ii atrag atentia cand greseste.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Trebuie sa il inveti sa isi faca nevoile pe de lavete speciale pentru caini ( le gasesti la pet-shop) care se pune in locul unde doresti sa isi faca nevoile. Laveta trebuie pusa undeva unde sa ajunga cu usurinta la ea si sa o vada usor. Apoi pune-l pe laveta dupa 30-60 de minute dupa ce a baut/mancat lichide, teoretic o data ce isi simte mirosul acolo, tot acolo o sa isi faca si restul de nevoi, dar trebuie sa invete asta, adica necesita timp si rabdare. O data ce face acolo, felicita-l, mangaie-l si recompenseaza-l cu mancarea sa favorita ( carnita de pui/vita/curcan fiarta nesarata sau orice altceva ce ii place) si asa o sa stie ca a facut un lucru bun si ca esti mandru de el, daca nu face acolo, ci in alta parte, cearta-l, dar nu aspru si sa nu il bati. Dar e mai indicat sa il inveti sa faca nevoile afara, la ore fixe de 3 oi pe zi. De preferat dimineata, dupa amiaza si seara, dupa 30-60 de minute dupa ce a baut si mancat. Lauda.l cand face afara si cerata.l cand face afara in locul unde nu are voie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carpa.pune-i o carpa unde isi face nevoile, ori ladita cu nisip, si o muti mereu cate putin, pana in balcun ori baie ori unde vrei sa mearga.

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Exista covorase speciale pentru catei happy
Daca nu merge ii poti lua niste picaturi pe care le pui acolo si o atrage. Bafta