| anonim_4396 a întrebat:

Pot animalele să râdă sau să plângă?

Răspuns Câştigător
| ValentinGabi a răspuns:

Din cate am vazut, animalele nu prea lacrimeaza.Cand o fac, de cele mai multe ori e din cauza a ceva ce le deranjeaza ochii(lumina puternica, praf, etc) sau pentru pastrarea umiditatii ochilor.
Dar, animalele au sentimente. Unele pe care le percepem mai greu sau diferit.Cred ca si animalele pot lacrima din tristete(un stapan de caini mi-a spus ca un caine de-al lui obisnuia sa "planga" cand se intamplau anumite lucruri rele.)
Pana la urma, nu tine neaparat de stiinta, ci mai degraba "de inima" si cum privesti animalul, adica ori ca pe o fiinta vie cu sentimente sau ca o fiinta vie gata de studiat.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta pe Youtube "Foxes that go huehuehue"

| Simpatic a răspuns:

Da, vezi bancul cu calul si tiganul

si aici https://www.bzi.ro/calul-care-rade-212760

| RKBlue a răspuns:

Multe animale au lacrimi.Acestea ajuta la curatarea si pastrarea umiditatii ochilor.
Plansul, daca te referi la cel cauzat de emotii, nu il au.
E in avantajul lor, in natura, sa nu aiba astfel de "probleme"( poti gasi un alt termen mai potrivit laughing )
Multe animale simt tristete, bucurie, etc, dar nu le manifesta la fel oamenii.

| ValentinGabi a răspuns:

Nu plâng si nu râd, doar zâmbesc
și li se umezesc ochii

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Râsul lor este într-adevăr neobișnuit. Expertii explică faptul că vulpile au mai multe tipuri de râs care își dezvăluie starea de spirit: „Râsete urlante (Aahh-ha-ha-ha) - emoție sau ușurare
Sună asemănător cu maimuțele.

Gogeleva, un bun spectograf, a descoperit ca sunetele "ha ha" imitau îndeaproape sunetul râsului uman.Mai aproape decat orice alta vocalizare non-umana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Știi bancul cu calul care vrea sa devina cântăreț?

aici:https://www.wattpad.com/......-sa-devina

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Asa sa fie? Spre exemplu, de curand, o catea a inceput sa „planga", atunci cand a realizat ca puii ei au fost salvati, dupa ce toti au fost aruncati pe un teren viran, langa o padure.Aici au fost gasiti de o femeie care, trecand prin zona, a auzit vaitele catelusilor.Mama lor era extrem de slabita, femeia i-a dat mancarea pe care o avea prin sacosa, apoi a chemat o prietena, cu masina, si a luat animalele acasa. Cateaua a prins puteri si a inceput sa-si alapteze puii. Dar, in timp ce micutii flamanzi mancau, mama lor a inceput sa lacrimeze, parca in semn de recunostinta pentru ca au fost salvati.https://www.youtube.com/watch?v=2kpLIOPgEjY

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ValentinGabi):

Ar mai putea însemna și senzaţia de jenă percepută în raport cu o sursă de lumină(fotofobia)în cazul glandelor lacrimale.Tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Nu știu ce sa zic.
Poate au si ele emotii ca noi oamenii, dar nu știu cum sa le exprime.Chiar și zâmbetul este provocat de emoții, zic.