| Aly359 a întrebat:

Pt cine are bichon maltese : ce vaccinuri i-ati facut si la ce varste?

Răspuns Câştigător
| DolcE_7446 a răspuns:

Varsta 6 saptamani: Monoparvo (vaccin monovalent contra parvovirozei, o boala intestinala extrem de periculoasa);
Varsta 8 saptamani: DHP+L (vaccin polivalent contra Bolii lui Carre, parvovirozei, leptospirozei, hepatitei Rubarth);
Varsta 10 saptamani: DHP+L (reprezinta practic acelasi vaccin care vine ca o siguranta pentru primul polivalent);
Varsta 12 saptamani: Nobivac Rabies (vaccin contra rabiei, boala periculoasa cu tropism nervos).
Varsta 14 saptamani: vaccin impotriva coronavirozei
Varsta de 6 luni: Vaccin -ul antirabic. Vaccinarea antirabica este obligatorie si se repeta anual!
Dupa acest ciclu de vaccinare, catelul are o imunitate solida pe o perioada de 1 an. Dupa aceasta perioada se va efectua anual, un singur vaccin polivalent insotit in mod obligatoriu de vaccinul antirabic.

2 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Nu conteaza rasa cand vine vorba de vaccinare. Schema de vaccinare depinde de la medic la medic. Vaccinurile sunt parvo-c, puppy dp, corona, dhp, lepto, dhppi, rl, kc, rabies. te rog sa ma scuzi daca am repetat ceva, am luat direct datele din carnetul de sanatate al cainelui meu. Inainte de a incepe vaccinarea trebuie facuta deparazitarea cainelui(pe la 5 saptamani) apoi se incepe si schema de vaccinare, pe parcursul schemei cainele nu trebuie scos afara pentru ca nu are sistemul imunitar puternic si se poate imbolnavi, il poti scoate afara abia dupa vreo 10 zile de la al treilea vaccin.

| glamour a răspuns:

Eu anual ii fac a lui meu 4 vaccinuri:
dhppi- impotriva jigodiei, hepatitei infectioase, laringotraheitei infectioase, parvovirozei si parainfluentei;
KC- impotriva tusei de canisa;
lepto- impotriva leptovirozei;
rabies- impotriva turbarii. A fost alegerea medicului veterinar sa ii se faca 4 vaccinuri avand in vedere ca am un caine mai sensibil si consider ca e mai bine sa previi decat sa tratezi.
Un vaccin polivalent nu protejeaza impotriva tuturor bolilor, dar fiecare faca cum il taie capul.