| Cristinica_4015 a întrebat:

am si eu un bichon si vreau sa o tund. ideea e ca nu imi permit sa o duc la veterinar pentru ca mama nu mai imi da bani...Eu am masina de tuns. sa o tund asa. o mere?
mersi.:*
daca nu ai idee jet...

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Masina face zgomot si il deranjeaza. Nu cred ca o sa poti sa il tunzi cu ea.Incearca cu foarfeca si cu multa rabdare vei reusi. Noi asa am tuns acum 2 veri cokerul. Vara trecuta l-am dus la cabinet veterinar, a fost un chin, l-a tuns prea scurt si a facut si o dermatita(asa ne-a spus alt doctor ca de acolo a luat microbul) de care inca nu a scapat de tot.

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Sincer si eu am o bichonitza dar a mea e micuta (4 luni) si nu e de tuns. Totusi, am vazut zilele trecute un bichon tuns (in casa, se vedea clar) si nu mi-a placut ce am vazut. Era tuns in trepte si arata jalnic. Eu nu mi-as tunde fetita acasa, dar daca tu crezi ca te descurci sa o tunzi frumos si ea va sta, tunde-o tu. Cu toate astea, eu totusi te sfatuiesc sa mergi sa o tunda un specialist, va sti ce sa-i faca ca sa arate bine si dupa; gandeste-te ca blanita e foarte importanta pentru aspect.
Mai bine incearca sa o convingi pe mama ta sa iti dea bani de tuns. Fa un fel de targ cu ea, promite-i ca faci ceva ce nu faci in mod normal si ea isi doreste (de exemplu ca pui aspiratorul o data in locul ei) sau mai bine fa-i o surpriza in acest sens (spala vasele fara sa te puna ea) sau arata-i ca faci eforturi mult mai mari la scoala. Arata-i ca ai inteles ca pentru a primi ceva trebuie sa dai si tu ceva in schimb. Bafta!

| AllmaGirl a răspuns:

Nu o tunde tu fiindca ai putea sa o slutesti si sa o faci urata. n-ai ce face rog-o pe mama ta sa iti dea bani, sau daca nu cunva ai vreo prietena sasu vreun prieten care e frizer altceva n-ai ce-i face.

| Ianaaable a răspuns:

Hey! merge si asahappy numai sa ai grija sa fie uniform tuns si sa n-o tai.
bafta!

| deli02 a răspuns:

Eu am bichon bolognese si il mai tund, dar cu foarfeca.Am invatat incet de una singura, si nu il tund mult, ca blanita e frumusetea lui pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebuii sa incerci cu o foarfeca mai bine.la inceput ca asa te descurci mai bine.am si eu un bichon numa ca este inca micuta. mi-am dorit unul alb, dar am primit unul maro cu alb si negru atta e de frumoasa si de cuminte.

| gossipro a răspuns:

Bichonii nu se tund la fel ca ceilalti catei. Ei doar se aranjeaza putin... In nici un caz cu masina de tuns!