| dorian11 a întrebat:

cum dresez un caine la 1 an sa asculte de comenzile principale? ex stai sezi cuminte?
rasa cainelui e dogo canario

Răspuns Câştigător
| OtySt a răspuns:

Multi spun ca nu iti poti dresa un caine de la varsta de un an. Nu este adevarat. Intr-adevar, este mai greu, dar reusesti cu multa rabdare si calm.
Incearca sa iei legatura cu mai multi specialisti in dresaaj, daca crezi ca nu reusesti singur, dar roaga-i sa vina la tine si explica-i de ce. Va intelege daca este un dresor experimentat.
Dresajul de baza il poti realiza chiar si tu alaturi de cainele tau. Daca doresti, poti intra pe blogul meu http://alldogslover.blogspot.com/ unde am scris despre comenzile sezi si culcat dar si despre sfaturi foarte importante gen "cum sa devii seful haitei" si cateva lucruri in general despre dresaj. Blogul este pe categorii(pe care le gasesti in dreapta paginii) deci poti afla informatii si despre alimentatie, comportament etc.
Daca, insa, mai ai probleme ma poti contacta pe adresa de email alldogslover@yahoo.com
Sper ca te-am ajutat si nu ezita sa ma intrebi ceva daca ai nevoie;) Mult succes in continuare :)

3 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

Mergi cu el la un specialist sa il invete el lucrurile de baza sau sa iti arate tie cum sa recuperezi
PS la un astfel de caine destul de periculos (sau foarte periculos) dresajul nu este optional, deci trebuie dresat neaparat daca nu vrei sa se ajunga la accidente.
dar eu cred ca ai sa te descurci si o sa te distrezi de minune cu el bafta!

| Iwliia a răspuns:

Ecam tarziu pentru dresaj.Ai putea sa-l duci la cineva specializat in asta sauu..sa-i arati ca tu esti seful in casa (nu inseamna sa-l bati)

| dorian11 explică:

Pai eu nu pot iesi cu cainele pe strada e foarte agresiv si nu asculta si unde asi putea sa gasesc un specialist in asa ceva?