| anonim_4396 a întrebat:

Un caine dintr-o rasa de paza e teritorial chiar daca nu-l dresez?

3 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Da si prin teritorial ce vrei sa spui? adica scopul sau e sa te protejeze pe tine si cei din jur deci sa te astepti sa fie mai rau cu straini decat alte rase( aici mai depinde si de personalitate si rasa).

| MiddyMo a răspuns:

Orice rasa de caine isi marcheaza teritoriul, depinde ce intelegi tu prin teritorial. Daca te referi teritorial cu alte animale, asta depinde de tine, daca de mic i-ai facut cunostinta cu caini, pisici, iepuri, soareci si le-a acceptat, e posibil cand este mare sa nu aiba probleme de agresivitate, daca si ele la randul lor nu sunt agresive cu el. La fel este si cu oamenii, daca el in timpul 'copilariei' a facut cunostinta cu pritenenii, familia ta si s-au comportat adecvat si nu s-au lasat dominati atunci nu va avea probleme de comportament cu ei, dar daca vine unul strain sa puna mana pe el, iti sugerez sa nu il lasi. Totul tine de educatia pe care tu ai ales-o pentru el, educatia pe care i-o dai tu nu se numeste dresaj, dresajul sunt comenzile sezi, culcat.

| DianaDMDixie a răspuns:

Da, dar trebuie sa stie ca tu esti stapanul lui, si totusi poti incerca sa il dresezi.