| Adryan007 a întrebat:

Salut, am un Gurami si 2 Scalari. Gurami il fugareste pe unul dintre Scalari si il ciupeste de coada. Guramiul este femela. Dece?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Simplu, nu il agreaza, poate ca femela e gestanta, sau in perioada de reproducere si e mai agresiva.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Si daca este in perioada de reproducere si nu are partener, ii va trece(si in cat timp)?

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Raspundemi, te rog.

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Da, o sa ii treaca, nu stiu cat, depinde de femela, cred ca in cateva zile. scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme, dar nu mi-a aparut la notificari, mi se intampla asta destul de des, sa imi apara notificarea dupa ore bune.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Mersi,nu-i nimic

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Si daca este gestanta, dupa ce-i trece ar putea sa-l lase pe saracu scalar impace?

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Si nu o sa mai fie asa agresiva?

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Nu stiu cum ii trece si cand, ca are nevoie si de mascul pentru a face icrele fertile, dar femela e mai umflata? Daca nu e umflata, inseamna ca nu e gestanta si s-ar putea sa nu ageeze pe scalar. Esti sigur ca e femela? masculul este mai agresiv in timpul perioadei de reproducere, dar si dupa ce depune femela icrele

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

M-am documentat, da este femela pentru ca are coada rotunjita.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Eu nu vreau sa-i inmultesc, tocmai m-am uitat la ea si nu se prea vede burtica umflata.

| Adryan007 explică (pentru Adryan007):

Sambata l-am cumparat, poate ca trebuie sa mai astept sa vad daca ii creste burtica sau sa il bag in acvariu sa vad daca se inteleg?

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Inseamna ca nu il agreaza pe scalar, daca continua si peste 1-2 zile, ar trebui sa o muti, ca sa nu ii faca rau la scalar.

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Cred ca inca trebuie sa se acomodeze cu ceilalti pesti, poate de aceea este si un pic agresiva, din pacate nu poti sa citesti gadurile unui peste.
Incerca sa il pui inapoi in acvariu si vezi cum reactioneaza, poate are nevoie doar de acomodare si de aceea e agresiva.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Mersi mult :*

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Sper, ca imi este draga.

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Nu ai pentru ce, si eu sper ca pana la urma sa nu mai fie asa de agresiva.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Iti voi spune dupa ce incerc.

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Ok, eu iti tin pumnii.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Multumesc :*

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Pentru putin :*

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Am incercat, dar nu il lasa in pace. Ori il duc inapoi ori o sa vorbesc cu un prieten. Pacat.

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Imi pare foarte rau, eu speram sa se inteleaga.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Asta e, n-am ce face.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Vreau sa-ti mai pun o intrebare. Scalarii merg cu neoni?

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Nu prea, doar daca scalarii sunt mici si neoni adulti, altfel scalarii ii considere pe neoni o prada si o sa ii atace. In mediul lor natural, neonii sunt hrana scalarilor.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Pai scalari au in jur de 5 cm inaltime.Au gura mica, nu prea cred ca ar putea manca un neon.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Dar nu o sa-i atace, nu?

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Depinde de scalari, dar in mare parte ei nu se impaca cu neoni.
Mai ales daca ii considera o prada, nu neapat sa ii manance ci ii ataca.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Ok,Mersi!

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

Nu ai pentru ce.

| Adryan007 explică (pentru LaLaura):

Buna, dar tetrazone cu gourami sau scalari merge?

| LaLaura a răspuns (pentru Adryan007):

tetrazone trebuie să fie în minim 6 ( are nevoie de un grup), dacă nu sunt de minim 6 ei încep să îi ciupească pe ceilalți pești de specie diferită.
gourami are nevoie de acvariu mare, de peste 60 de l de apă și o căldură în apă de la 24-26 de grade, dacă apa are temperatura mai mică de 24 de grade, peștele își pierde culoare vie. El este un pește pașnic, deci de obicei se înțelege bine cu ceilalți pești.