| BoghY30888 a întrebat:

Salut, am un perus, are 1 an si cateva luni, ma framanta un lucru, se comporta ca un baietel : cauta si imi da pupa (femelele stiu ca satu la pupacit nu pupacesc), cate o data cand da pupa incearca sa ma hraneasca scotand mei din gusa/gura, zice pupa, zice bilu (pe el il cheama biluta), da din cap in sus si in jos. Ma framanta acest lucru, nu stiu oare sa fie baiat sau fata? Pentru ca are narile visinii ci nu albastre, il am de cand era mic, crescatorul de la care l-am luat zicea ca e baiat, dar nu stiu de ce are narile rosiatice/visinii.

Va rog sa imi raspundeti cei care sunteti in acest domeniu (nu ca a meu are narile albastre si face asa).

Multumesc, dau FUNDA!

5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Dar de ce conteaza sexul?

| CrazyPittica a răspuns:

Cand sunt pui, narile (aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si albe la femela.Eu stiu ca asa este.(Am citit pe un site) http://www.animalutze.com/articole/determinare-sex-perusi.php

| Macioi a răspuns:

Este baiat ca fetele nu da pup.
Si face asta din cauza ca este singur bagai o oglinda sau cumparai o femela ca se simte singur

| BoghY30888 explică:

Pai, nu ma intereseaza neaparat, dar as vrea sa stiu, pentru ca vreau sa il invat sa vorbeasca cat mai mult si zice chiar atat de multe cuvinte si are 1 an

| Andreea_Lungu_1995 a răspuns:

Da depinde daca sa atasat mult de tine se poate sau e baiat.