| keissy a întrebat:

as vrea si eu niste idei de creaturi mitologice, pentru o carte contemporana.vampiri si magicieni, sunt prea multi. vreau ceva ce devine si om, gen varcolac Sau necromanti, Dar sa nu semene cu cele din fortele raului absolut(vraji, demoni, necromanti). funda! p. s. sa nu Fie legate de basme romanesti.

Răspuns Câştigător
| SoulEater44 a răspuns:

Eu iti recomand Grifonul sau nefilimii! Nefilimii sunt rodul imperecherii dintre un om si un demon sau un inger. Daca te intereseaza nefilimii iti recomand cartea : Angelologia de Danielle Trussoni. Mult succes!winking

3 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Iele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chitobagii,tarlifesul si moaimele.

| RoxyAngel a răspuns:

Creaturi mitologice...nimfe in Grecia sunt nişte legende despre unele creaturi de o frumuseţe de neimaginat, gorgone - cele care te transformau in stana de piatra daca le priveai in ochi, centauri. Nu stiu daca te-am ajutat dar poate ti-am dat vreo idee. Mult succes!