| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Azi am cumparat un shar pei, un cățel de 6 saptamani. Are unele momente cand scanceste, dar se oprește la un moment dat. Nu e enervant sau ceva de genul. Este normal sa faca asa? Ma gandesc ca e prima lui zi cu mine, dar nu stiu.

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

A fost despartit de mama si fratii lui, sufera si el o perioada.O sa se obisnuiasca cu voi si o sa ii treaca in cateva zile.Te sfatuiesc sa il bagi in seama mult, sa va jucati cu el cat mai mult posibil sa uite de vechea familie

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este în prima zi. O să îi treacă.

| Bizon95 a răspuns:

Toti puii fac asa, la majoritatea animalelor, inclusiv omul
pur si simplu cersesc atentie
ia-l in brate si scarpina-l dupa ceafa, o sa se potoleasca

| Vikaa a răspuns (pentru Bizon95):

Din scantecele astea, o sa ajunga peste cateva luni un caine turbat si greu de controlat.

| Bizon95 a răspuns (pentru Vikaa):

Pai... dresaj
la toti cainii TREBUIE dresaj, altfel ajung cel putin nevricosi

nu am spus sa il rasfete pana in panzele albe... stiu caz in care o batrana a fost atacata de propriul caine ca doar l-a rasfatat si nu l-a dresat deloc!

| Vikaa a răspuns (pentru Bizon95):

Nu e vorba de rasfatat, e vorba de faptul ca puiul trebuie sa stea langa mama si fratii lui pana la 12 saptamani, asta insemnand minim 3 luni.Ori ala la 1 luna si 2 saptamani tot tanjeste dupa sanul mamei lui si dupa harjoneala cu fratii lui.Nici dresorul lui peste nu-l poate vindeca de trauma aceasta, ca de fapt e o trauma psihica ce-l va urmarii pana va inchide ochii, va fi fricos, nesociabil, plangacios galagios.Am intalnit fel si fel de caini,dar cel mai des cei luati prematur de langa mama,sunt agresivi,plangaciosi, fricosi, la orice pas sunt cu coada intre picioare, galagiosi, latra pana raman fara grai la alte animale sau alti oameni.Nu de prosti cei de la A.Ch.R au propus parlamentului acea lege care spune ca puii sa fie da-ti de langa mama cand au implinit 3 luni, pentru ca stiu ei motivele.