| cacaoculapte a întrebat:

Cam cate specii de hamsteri există? Și care sunt acestea?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hamsterul, acest soricel miniatural cu codita scurta, este originar din Asia. Exista mai multe rase si varietati, definite in functie de aspectul general, aria geografica de provenienta si mediul natural in care traiesc:

Hamsterul auriu (sau Sirian) - Mesocritus auratus - originar din Siria, este si cel mai mare (poate ajunge pana la 25 de centimetri lungime!
Hamsterul pitic rusesc (Campbell) - Phodopus Cambelli - originar din Asia centrala, Mongolia, China si Rusia de Nord;
Hamsterul pitic Roborovski - Phodopus Roborovski - originar din Asia centrala, Mongolia, China si Rusia de Nord, este si cel mai mic dintre hamsteri - hamsterul adult mascul ajunge pana la maxim 5 centimetri lungime! Cu toate acestea, aceasta varietate de hamster traieste si cel mai mult - pana la 3 ani si jumatate, in conditii ideale.
Hamsterul chinezesc - destul de greu de gasit in pet-shopuri deoarece este dificil de intretinut, este originar din China de Nord si Mongolia;
Hamsterul alb pitic siberian (rusesc) - originar din Kazahstan si estul Siberiei, este si el o varietate rara - hamsterul alb pitic siberian prezinta o particularitate cel putin bizara - isi poate schimba culoarea pana la alb in timpul iernii (de aici ii vine si numele). In general, hamsterul are 8 - 12 centimetri lungime si 50-80 de grame. Blanita variaza din punctul de vedere al coloritului si dispunerii petelor; astfel, se disting mai multe varietati de culoare, dintre care cele mai des intalnite sunt:
monocolor (auriu, cafeniu, roscat-deschis, crem, alb),
bicolor (alb cu roscat, alb cu cafeniu, cafeniu cu roscat)
tricolor (cafeniu cu roscat si maroniu-deschis)
Hamsterii sunt animalute nepretentioase dar foarte energice, care, la dimensiunile lor reduse au totusi nevoie de spatiu de miscare care sa le permita sa-si desfasoare "activitatile" zilnice - orice hamster isi va alcatui depozite de mancare, pentru umplerea carora va depune toata energia de care este capabil.

Daca ai...