| MariusQwassi a întrebat:

Salut TPU! am o întrebare:acum o saptamana mi-am luat un caine de rasa numita pinscher pitic și nu știu ce sa ii dau de mancare inafara de crochete.va rog sa ma ajutati. apropo are 2 luni jumate. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| lupisor a răspuns:

Mancarea in general trebuie sa fie schimbata, sa nu fie in cantitati imense *in special cand e un caine de rasa mica*.
Te asigur ca ii poti da si niste lapte daca ii place, poti sa ii scapi si carnita pe la bot *dar nu in cantitati uriase*. E recomandat macar 2 pliculete de mancare umeda.
Sa nu ii dai oase, ii poti perfora stomacul in timp.
Dar ca generalitate vezi si ce anume ii place in afara de crochete.

4 răspunsuri:
| Dodgge a răspuns:

Fa-i un bine si da-l cuiva care se pricepe.Cum poti cumpara un animal fara sa te documentezi mai intai despre el.

| GioglovanA a răspuns:

Baga-i Royal Canin rapid(sau alte branduri). Lasa crochetele daca vrei sa ai un caine sanatos.La varsta asta are nevoie de o cantitate serioasa de vitamine,minerale, etc pe care poate sa le obtina doar dintr-o mancare uscata sau umeda de la o firma de renumetongueetkult, Royal Canin (asta ii dau eu Husky-ului meu), Acana, etc.MARE GRIJA SA FIE DE JUNIORI SI ADAPTATE TALIEI!

| Yzzi a răspuns:

Nu i-o schimba toata odata. Daca ii dai crochete si vrei sa ii lapte de ex. da-i crochete cu putin lapte...si mai mult lapte pe zi ce terce. Daca ii schimbi toata odtata poate face diaree

| Rivulette a răspuns:

Cum a mai spus lupisor, mancarea nu trebuie sa fie in cantitati mari. Poti alterna intre hrana umeda si uscata, dar NU ii da oase.