| Robert_Roby_1991 a întrebat:

Am o intrebare: Puii de caini de 5 luni au voie sa bea lapte de vaca? N-ar pati nimic daca ar incerca?
Dau FUNDA!winking

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu la cainele meu ii dau lapte cu 1, 5 % grasime ( nu mai multa grasime ca ii fac rau), dar unii caini s-ar putea sa aiba intoleranta la lactoza, adica organismul lor nu pot digera laptele si o sa faca diaree, deci sa se strice la stomac.
Acum depinde de organismul cainelui, dar laptele sa fie doar supliment, 2-3 zile saptamana maxim.
Exista si la pet-shopuri lapte special pentru catei, are aproape acelasi gust, dar nu contine lactoza, deci, daca are intoleranta la lactoza cainele tau, poti sa ii cumperi acel lapte de la pet-shop, dar acum sincer nu stiu cat de sanatos este, eu nu l-am incercat, am avut noroc ca am un caine care nu are intoleranta la lactoza si ii place foarte mult laptele.

2 răspunsuri:
| vladv26 a răspuns:

Incearca nu cred ca are nimic. nu au ce sa pateasca. vezi daca le place

| ILikeBlackChocolate a răspuns:

Au voie sa bea, numai sa nu faca limbrici dupa.