| Serqet a întrebat:

Am o problema:
Am un pisic de cateva luni, si sincer nu stiu ce rasa este! Vanzatorul mi-a spus ca este Albastru de Rusia, dar eu stiu ca aceste pisici au ochii verzi... Uite ca pisicul meu ii are caprui! Si din ce m`am mai documentat am aflat despre o rasa si anume:Chartreux, care seamana foarte mult cu rasa Albastru de Rusia. Diferente nu am vazut prea mult la ele decat ca rasa Chartreux are o blana mai inchisa la culoare si ochi caprui! Chiar nu stiu daca este Albastru de rusia sau Chartreux...sau cine stie poate este o corcitura intre acestea 2(Dar sper sa nu!). Pentru a va o parere si pentru a motiva mai bine raspunsul am sa va dau un link, care din cate vad ar semana cu pisoiul meu doar ca acestuia blana ii este deschisa foarte putin fata de cea a pisoiului meu:http://www.pisici-de-vanzare.ro/vand-Chartreux-19---.htm l.O zi buna!

Răspuns Câştigător
| LoveDee03 a răspuns:

Cred ca este Chartreux,daca zici ca doar blana difera,mai bine te uiti in detaliu,la urechi la pozitia lor, etc.ce conteaza este sa fie pisicul bine insa iti recomand sa intri aici si sa pui o poza cu pisoiul tau si sa intrebi ce rasa este, ei sigur o sa iti raspunda foarte corect: http://www.latifa.ro/forum/topic78-pisicutele-mele.html
Succes!

3 răspunsuri:
| Zozolika a răspuns:

Si eu zic la fel Chartereux...

| Arp33 a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu!
Am citit pe un site de specialisti ca difera forma capului si culoarea ochiilor!
Albastrul de rusia are capul ca o cobra si ochii mari rotunzi si situati la distanta unul de celalalt.Ei se nasc cu ochi albastri si isi schimba culoare intr-un verde smarald.
Pe cand rasa Charteux Capul acestor pisici este in armonie cu, corpul cu urechi mijlocii si destul de apropiate cu un profil drept, fara stop cu un bot bine dezvoltat. Forma ochilor nu este prea rotunda si calitatea blanii este una aparte.
Ochi acestor pisici cand se nasc au culoare unui gri albastri si se transforma intr-un portocaliu,
Daca tu zici ca pisica ta ii are caprui at eu zic ca rasa lui este Chartreux!

| VilcuDarius a răspuns:

Eu zic ca e Chartreux.Pana la urma poate vanzatorul care ti-a vanduto s-a incurcat.