| cristi188 a întrebat:

am un caine facut 50-50, masculul e ciobanesc german si femela e husky, in fine trec direct la subiect, astazi am iesit cu el la plimbare pe strada, l-am mai scos de vreo 3 - 4 ori si am dat de doi maidanezi, el i-au facut varza pe amandoi, intrebarea mea e urmatoarea cum fac ca sa nu mai fie asa agresiv adica daca vede un caine ma trage foarte tare si sare la bataie... Nu l-am mai vazut asa agresiv de mult timp doar o data cand a sarit la un pitbull, bine inteles a iesit cu o rana la picior dar si pitbulu l-a facut terci...E foarte agresiv dar si sufletist, i-am facut vaccinuri anti turbare are acte in regula, imi e frica sa nu ma atace, adica la mine nu s-a dat niciodata dar habar nu am cum va reactiona daca se va intampla sa nu ma asculte si sa ii dau o palma. Cand era mic si nu ma ascultam, tatal meu a spus sa nu il alint ca nu ma va asculta si il tot "bateam" adica ii dadeam o palma peste bot, mai mult nu. Astept raspunsul cel mai bun, sper sa ma ajutati si sa imi explicati mai pe inetlesul tuturor.

1 răspuns:
| Neagu_Liviu_1963 a răspuns:

Cel mai simplu e sa-i cumperi o zgarda cu zale cu tepi, din sarma de inox pe care i-o pui la gat cu tepii spre interior. Cand trage, i se infig in gat. In acest timp tu tebuie sa-i spui: "PAS!". Dupa ceva timp se va obisnui sa mearga la pas fara alte probleme. Eu asa am facut cu al meu.