| stefstefansteff123 a întrebat:

Salut TPU, as dori sa învăț sa lipsesc mufe de încărcare la telefoane. Am înțeles ca este nevoie de un letcon, întrebarea mea este cum se numește soluția de se folosește? Vad în tutoriale un fel de lichid ce se pune pentru a da jos vechea mufa și ca un fel de sarma de se lipește pe noua mufa și placa.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cu letcon ci cu pistol de lipit. Este mai usor si mai sigur, precis. Recomand acest model pentru ca-i poti regla si puterea: https://www.emag.ro/......DD8KX7BBM/
Lipirea se face cu cositor care are in acea "sarma" si un fludor, o substanta care curata (decapeaza se numeste in termeni de specialitate) locul sa nu fie oxidat. Ca fludor este o pasta speciala sau, eu pe vremuri, foloseam sacâz (colofoniu) pentru ca atunci nu era sarma cu decapantul in ea. Oricum ti-ar trebui daca faci lipitura pe obiecte care n-au fost decapate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Daca mai ai intrebari contacteaza-ma! Eu ma ocupam cu reparatii radio-tv.

| adryang78 a răspuns:

Lichidul acela se numește în general pastă decapantă, iar sârma aceea este fludor.

| KovacsB a răspuns:

Pistoalele de lipit sunt de domeniul trecutului, poti sa lipesti doua fire intre ele, dar la cablaje pe 4 straturi unde lucrezi cu microscopul ai nevoie de o statie de lipit adevarata. Atat letcon cat statie cu aer cald.Ai nevoie de tresa pentru dezlipit, flux, fludor de 0, 5, Primele 50 o sa le distrugi dar apoi incet incet o sa te descurci.