| Anonimopt a întrebat:

Cum pot da galbenusiul de ou la puii de Betta?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu am experienta cu acvariile insa cineva spune:
"Odata eclozate ouale, masculul mai poate fi lasat 1-3 zile in acelasi bazin pentru a avea grija de alevini. Cateodata se intampla ca alevinii sa cada din cuib, masculul ii va aduce inapoi. El v-a continua sa-i ridice de pe fundul acvariului pana ce alevinii vor putea sa inoate singuri.
Daca observati ca masculul nu poate face fata si sunt prea multi alevini cazuti din cuib, puteti, foarte usor, sa scoateti din apa din acvariu. In acest fel, distanta dintre cuib si alevini va fi mult mai mica si atunci masculul va putea face totul mai repede si mai bine.
Daca el incepe sa manance alevinii, indepartati-l imediat si lasati nivelul apei foarte mic, de cca 5 cm. Indepartarea lui insa poate fi fatala alevinilor care fara el sunt practic neajutorati.
Odata ce puii au inceput sa inoate, tatal poate fi indepartat."

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Fiert tare și sfărâmăt în bucăți mici, nu-l da în stare lichidă, să nu se înece!
Nu uita să le dai câte puțin odată, de preferat dacă le-ai da cu penseta (așa îi vei învăța și să fie activi când ești prin preajma).

| mirceakitsune a răspuns:

Iei galbenusul si l dai lollaughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru mirceakitsune):

Vorbește de pești happy
Dat așa cum e, s-ar scufunda și-ar cauza probleme.

| Anonimopt explică (pentru LPCTSTR):

Mersi! Puii au deja 3 zile de la eclozare le pot da să mănânce și pot scoate masculul?