| adytamatadrian a întrebat:

vreau sa-mi iau un caine din aceste rase.( ciobanesc belgian malinois sau, ciobanesc german ).
Il vreau pentru paza proprietatii si pentru companie. Care este mai bun pentru paza proprietatii? Am in jur de 650 metri patrati. Ce rasa din astea de mai sus imi recomandati?!

Răspuns Apreciat de Editori
| romeo78 a răspuns:

Pentru pază și protecție, nu contează rasa unui câine foarte mult! Nu uitați sunt câini din rasa Labrador, o rasă calmă, utilitară, folosită pentru persoanele nevăzătoare, care au și rolul de apărare a acelei persoane. Adică, este dresat.
Degeaba luați o rasă de câine, dacă nu mergeți cu acel cățel la dresaj, puteți risca a mușca, a fi agresiv cu cine nu trebuie sau să accepte de la un străin să mănânce ce I se oferă! Plus, că legal nu aveți voie a lăsa liber pe parcursul zilei de lucru, câinele, ci doar într-un țarc.
Doar u can dresaj profesional poate transforma orice cățel într-un câine de pază!

| adytamatadrian explică:

Cainele are voie sa fie lasat liber pe parcursul zilei si a nopti finca este propietate privata.

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Ciobănesc german. Dar mai bun pentru pază ar fi un rottweiler.

| romeo78 a răspuns:

Mai consultați un avocat și apoi să afirmați așa ceva! Eu vă spun că unde am lucrat eu, de peste 8 ani, câinii trebuia ziua să îi închidă, căci era proprietate privată, dar datorită faptului că desfășoară activitate economică, pe parcursul zilei lucrătoare se consideră spațiu comercial deschis publicului, muncitorilor, nu proprietate privată închisă!
Cereți sfaturi juridice corespunzătoare dacă veți desfășura activitate comercială cu accesul în interiorul proprietății s muncitorilor, distribuitorilor și alte persoane care au treabă la sediul firmei dumneavoastră!