| Gabriel_Marius_1975 a întrebat:

Vreau sa stiu cum pot sa imi imblanzesc perechea mea de zebre australiene? Sunt foarte agitate si as dori sa le imblanzesc! (stiu ca nu este usor) ma puteti ajuta? FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| SabbyLoL a răspuns:

Nu te ingrijora este normal pentru niste pasari de colivie, crede-ma. Am si eu o pereche de perusi pe care ai iubesc mult. Nici acum nu am reusit sa ai imblanzesc, dar pe timp ce trece devin mai interesati de oameni. Incearca sa le dai aproape zilic drumul9(nu stiu exact cum e la zebre,dar perusilor mei le face extremde bine sa faca miscare). Ancearca sa nu bagi prea mult mana in colivie caci le vei stresa, dale o recompensa\paine, mar, salata\ asta le fac alormei.
Daca ai ai de mult, nu te consuma, cu timpul se vor imblanzi...asa este cu prima generatie, iar daca vei avea pui, pe aceia ai poti imblanzi, mai ales ca sunt mici si se pot artasa mai usor de cineva.
Sper ca te-am ajutat! Funda

2 răspunsuri:
| Marin_Silvia_1974 a răspuns:

Daca sunt noi in casa trebuie sa le lasi sa se linisteasca, iar daca sunt mai vechi...inseamna ca ori vor avea pui, ori nu e ceva ok...si eu am agapornis, mai ceva decat zebrele australiene, dar sau potolit fiindca erau noi.

| STEFONI a răspuns:

Eu am 2 nimfe una am reușit să o îmblânzesc. Nu știu cum este la zebre dar eu scoteam nimfa in fiecare zi, petreceam mult timp cu ea. Iar acum nu poate fara mine. Mă urmărește oriunde merg și vine la mine pe umăr sau in cap.m-am chinuit o luna dar am reușit. Acum e ca si cum as fi mama ei. Le poti da recompensă. Încearcă să le dai din palma atunci ele simt că. Nu vrei sa le faci rău. Iar în timp se îmblânzesc. Sau tinele intr-o camera in care stai mult, dar ai grijae sa nu fie prea multa gălăgie. Ele pot fi afectate și pot muri sau se pot îmbolnăvi. Cel mai sigur este sa le ții într-o cameră liniștită pe timp de noapte chiar și zi. sper că te ajută acest articol.