| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un ciine si nu stiu din ce sa aleg:rottweiler sau doberman. dati-mi va rog argumente care e mai bun din toate privintile.Si cam cit costa un pui, daca se poate in euro.

5 răspunsuri:
| PredatoR a răspuns:

Ellameh de unde stii ca Rottweilerul este ucigas? Intereseazate inainte de a judeca! happy Despre Doberman nu stiu nimic asa ca ma abtin...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rottweiler

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ellameh - ucigasi cu sange rece? Asta de unde ai scos-o? La fel si puddle-ul poate fi ucigas, ca de altfel orice caine.

Dobermann-ul este mai elegant si mai energic. Rotti-ul este mai masiv si nu la fel de vioi (in general vorbind, nu este o regula batuta in cuie). Ca proprietar de dobermann pot sa-ti spun ca este un caine foarte jucaus, iubitor si protector. Este extrem de atasat de stapan. Dresajul se face relativ usor, dar nu trebuie uitat faptul ca dresajul trebuie continuat si dupa finalizarea sedintelor. Caracterul cainelui nu este dat de rasa ci de educatia pe care o primeste. Ambele rase pot deveni periculoase daca stapanii sunt ingnoranti, prosti sau neinformati (repet, la fel se poate intampla cu orice alta rasa, doar ca aceste doua rase daca ajung sa atace, o vor face la superlativ). Pentru ca sa ai un caine echilibrat, in primul rand va trebui sa-i satisfaci nevoile sale canine (cainele nu are aceleasi necesitati ca oamenii): miscare, munca (exersarea comenzilor), joaca si afectiune. Ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici. Ideea e simpla: este clar ca vrei un caine de paza; asa ca, alege in functie de aspectul pe care-l preferi, pentru ca restul va depinde exclusiv de tine si de cei care intra in contact zilnic cu respectivul caine.
Preturile la dobermanni incep de la 200 Euro.

| Ellameh a răspuns:

Ambii pot fi clasificati drept ucigasi cu sange rece, dar mai putin ucigas este doerman-ul. Rottweiler-ul presupune mai multa munca in dresarea acestuia si oprimarea de la a omori tot ce misca, iar doberman-ul este mai prietenos.Alegerea este a ta... Dar puddle-ul ce are? confused

| iulius_2220 a răspuns:

Daca vrei sa cumperi rottweiler am eu, de rasa pura, talie mare, pentru poze si detalii astept mesaj! Cu respect sau la telefon :0786499172