| sheicu a întrebat:

Salutare, stie cineva cum se afuma băutura? Gen whisky Lagavuline? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ca produs finit, bautura nu "se afuma"! Aroma de fum este imprimata bauturii in cursul operatiunii de uscare a maltului de orz care se foloseste ca materie prima in tehnologia de fabricatie a whisky-ului --- vezi informatia din prima etapa a acestei tehnologii, respectiv "maltarea" :https://whiskystore.ro/totul-despre-whisky222/cum-se-fabrica-whisky/

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu bag mana in foc dar cred ca idee e sa fie tinut in butoaie de lem afumat o perioada indelungata

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Alcoolul distilat este initial incolor. Se pune in butoaie de stejar afumate un numar de ani si capata culoare si gust specific. Este un documentar pe Discovery, asa se face la toate, daca sunt originale. Cele mai ieftine sau de mai slaba calitate primesc un adaos de caramel si altele.

| sheicu explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspuns.