| vici28 a întrebat:

Semnifica ceva de ce canta cocosii la ora 23-24 aproape in fiecare seara? Semnifica ceva?

Răspuns Câştigător
| Aegyo a răspuns:

Semnifica ca ii chinuie talentul laughing Stai linistita draga, nu semnifica nimic. Cocosii "canta" prima, a doua oara dupa instinct, cand le vine, apoi se obisnuiesc sa o faca in acea parte a zilei. Intelegi?winking Cel putin eu asa stiu...

7 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Se spunea ca de fapt cocosul atunci cand canta alunga spiritele malefice, este o credinta din batrani dar in realitate nu cred ca are vreo semnificatie.

| noktambul a răspuns:

Nu semnifica nimic. Cocosul canta cam la 3-4 ceasuri odata, pe toata durata unei zile, deci si noaptea, ca sa-si indeplineasca rolul sau de conducator si de paznic al curtii de pasari si ca sa avertizeze potentialii intrusi ca sefu' e acasa. Ii bagi in seama cantatul mai ales noaptea, ca atunci e mai liniste si se aude nebruiat de alte zgomote. Gogu al meu cucuriga ca bezmeticul, noaptea cand se-apuca de cantat trezeste toti cainii din vecini!

| cristi202 a răspuns:

Pai de ce e cocos? Ca sa cinte! Cocosii cinta si ziua, dar si noaptea.

| laurentiu a răspuns:

Absolut nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si al tau cinta? al meu m-a inebunit, mereu se scoala noaptea pentr-o cintare douawinking

| Brebb a răspuns:

Eu nu am animale acasa dar ma gandesc ca are voie sa cante cand vrea