| mada2003 a întrebat:

Sora mea a gasit pe strada un puisor de vrabiuta si bineinteles cum ii micuta, l-a adus acasa.Ideea e ca este foarte mic, nu-i bolnav, nu are nimic dar ca nu stiu ce sa-i dau de mancare.Idei?tongue

Răspuns Câştigător
| EuElyEla99 a răspuns:

Nu este bine sa il ti.
mai bine dai drumult punele pe ceva mai sus pe acolo pe unde la gasit si il ia vrabiuta mai mare care la pierdut.
iti dau un sfat: daca o ti inchisa si nu neaparat inchisa daca o ti in casa o sa moara si eu am avut una la fel, numai ca avea un picioprus rupt am fost cu ea la veterinar si mi-a zis sa ii pun 2 scobitori si sa ii lei piciorusul de ele drept ca sa isi revina. eu ii dadeam bobite de grau sparte pe jumatate, farmituri de maine ii cautam rame mici si subtirele le faceam micute si ii dadeam. isi revenise complet cu piciorusul nu mai avea nimic. dar cand m-am hotarat ca a doua zi sa ii dau drumul ca se poate descurca si singura am gasit-o moarta. eu tin sa precizez ca am gasit-o la scoala intr-un pom langa o pisica care vroia sa o manance.
mai bine ii dai drumul si stati cu ea pana cand o iau vrabiutele. daca chiar va va iubi si va sti ca ati salvat-o va veni si isi va face cuib la casa voastra si o sa vine mereu la voi la geam sa ii dati de mancare. asa am si eu vreo 6-7 cuiburibig grin. dar daca o ti in casa o sa moaracryingcrying eu o tineam libera venea dupa mine peste tot, dormea cu mine, si atunci cand am gasit-o moarta am luat o mana de grau si am dat-o la vrabiute si le-am pus in ceva apa si am zis ca i-am facut pomana si am inmormandat-o in gradinalaughing minte de copil.
deci daca o iubiti dati drumul

7 răspunsuri:
| smile20000 a răspuns:

Rame mestecate. Serios! Asa primesc ei de mancare!

| EuElyEla99 a răspuns:

Pai ar fi bine sa o duci inapoi nu conteaza departarea asta daca vrei sa nu moara

| EuElyEla99 a răspuns:

A fost bine asa cu ti-am zis eu?

| Luciii a răspuns:

Daca este foarte micuta da-i grau.un pumn de greu. daca il mananca incearca si cu porumb dar nu asa mult.succes

| cry_7499 a răspuns:

Niste firimituri de paine, si poate niste malai.happy funda?big grin

| mada2003 explică:

Multumesc pentru raspunsurihappy.nu stiu cine e mama ca sa stiu sa o dau inapoi.mentionez a fost gasita pe strada, undeva departe de casa.

| scaniaalexx123 a răspuns:

Graunte/firimituri de paine si apa bineinteles