| Ems a întrebat:

Stie cineva cam cate zile dureaza clocirea unui ou de gugustiuc?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite ce am gasit eu pe net:
"Deşi îşi au cuibul în copac, aceştia stau în oraşe sau în apropierea lor pentru a evita şi pentru a fi la adăpost de alte păsări răpitoare de ouă. Cuibărind tot timpul anului, guguştiucul poate scoate între 3 şi 5 rânduri de pui între lunile martie şi noiembrie. Ouăle, ca şi la restul columbidelor, sunt clocite de ambii părinţi. Incubaţia are loc în decursul a 14-16 zile, după care puii proasăt apăruţi sunt acoperiţi de părinţ pentru 10 zile şi hrăniţi cu o secreţie generată de guşa părinţiilor."