| byabya a întrebat:

TPU, am niste pui de labrador si nu stiu cum sa ii ingrijesc. Acestia trebuie spalati in fiecare zi? Habar nu am, help!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În niciun caz! Cățeii nu trebuie spălați dect dacă nu cumva s-au tăvălit prin noroi (sau kk - o chestie care unora le face mare plăcere).
Nu au nevoie decât de dragoste, hrană și apă proaspătă permanent.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu, dacă ii speli zi de zi își va strica echilibrul pielii şi astfel să crească riscul apariţiei afecţiunilor dermatologice!
La câinii de talie mica se spală 1 data pe lună, cea mijlocie 1 data la 3-4 luni și talie mare de 2 ori pe an.
Daca s-a murdărit pe lăbuțe sunt șervețele umede la petshopuri, prosoape de unica folosință pentru a șterge animalul daca s-a murdărit, când este necesar să îl speli fă-o cu șampon special de la petshop pentru câini, nu folosi pe cel care te speli tu! Exista o multitudine de articole pe internet pentru îngrijirea și dresajul câinelui, citește-le!