| anonim_4396 a întrebat:

Azi am gasit un pui de pisica pe strada. are in jur de 4-5 zile si nu stiu cum sa il ingrijesc. Help! crying
Funda big grin

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @Andreeutza! În primul rând asigură-te să aibă un culcuș cald unde să simtă protejat. Apoi încearcă să-l hrănești ușor cu lapte călduț (atenție nici rece, nici prea fierbinte, eventual la temperatura camerei), cu ajutorul unei siringi de dimensiuni mici. Să îi ții căpșorul când îi dai lapte, și să ai răbdare, să nu o îneci. Apoi faci o vizită la veterinar și te documentezi mai pe larg pentru că puii au nevoie de o dieta lichida care sa inlocuiasca pe cat posibil substantele nutritive din laptele mamei. Asemenea substante inlocuitoare se gasesc sub forma de pudra, fiind necesara astfel amestecarea acetora cu apa, sau deja preparate, ambalate in cutii. In general se prefera substantele nutritive sub forma de pudra, deoarede pot fi preparate la momentul oportun, hrana fiind in acest fel mereu proaspata.
Mari succese și să-ți trăiască puiuțul cu blăniță! O zi cu zâmbet să ai!

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Fantoma_1807 a răspuns:

Hranestel cu lapte de vaca in care amesteci un galbenus de ou, cu ajutorul unei seringi fara ac in varf, inceputul e mai greu, apoi pe la doua saptamini introdu si putina carnita moale, eventual hrana umeda pentru pisici, si cu rabdare va creste. ai grija sa o feresti de curent si frig pentru ca sint sensibili. Eu am gasit tot asa un pui de pisica, cei drept mai marisor si acum dupa 8 luni, este fetita mea cu codita, asa o alint, dar cum ajung acasa ea este prima dornica de alint

| Nicole a răspuns:

Buna.
Hraneste-l cu lapte,cu pipeta sau din sticluta pentru copii.
Nu ii dadea foarte mult, poate sa i se faca rau, hraneste de 3 ori pe zi, in cantitati medii.
Succes si o zi plina de fericire!

| Alyra a răspuns:

Bună Andreeutza! Citeşte aici:
http://www.animalutze.com/articole/hranire-artificiala-pui-pisica.php
Sper că te-am ajutat! :)

| Adrian1606 a răspuns:

Dai lapte cu o seringa.

| Homye18 a răspuns:

Pai la varsta aceea de 4-5 zile este cam greu sa ingrijesti un pui de pisica, dar nu imposibil. In primul rand asigura-te ca benficiaza de toata caldura, nu de alta dar sa nu degere in timpul noptii. In al doilea rand va trebui sa-l hranesti cu lapte folosind un bibeorn cu suzeta. Pentru dozajul de lapte si mai multe detalii vizavi de cum sa ai grija de el iti recomand sa intrebi un veterinar. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu va rezista, pentru ca e prea micut si are nevoie d mama lui sa-l alapteze
Dar poate ai noroc si va trai, trebuie sa ai mare grija d el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am gaist unul ieri si i-am dat lapte cu pipeta.
P.S:Tine-l in casa(eu l-am lasat intr-o cutie peste noate si m-am mai dus la el s avad daca mai traieste si traise, iar dimineata un nebun i-a pus scoci la cutie ca sa il omoare sad )

| Deiia a răspuns:

Buna! Si eu am 2 pisicio si au 2 ani nu e greu! O sa iti dau cateva sarcini (nu trebuie facute zilnic) 1.Nu o invata doar cu mancare de pisici 2 dai lapte cu paine 3poti sa-i dai cel putin in pumnisor de mancare de pisici dar asigura-te ca are apa 4nu o invata cu smecheritul si cu dragalasenia se va obisnui si cand creste nu te va mai lasa in pace doar :Miau Miau Miau (crede-me stiu cum e) Gata! Crede-ma am avut 6-8 pisici acum am 1 care am dragalasit-o cand o fost mica si aacum uma Miau stie sa zica aaa si inca ceva 5Asigura-te ca are mancare pe noapte. Succes! Nu trebuie neaparat funda doar daca vrei uh ori cum.Pa!

| deea1music a răspuns:

Pai. dai lapte cu ceva, biberon sau deala care picurahee hee nu mai stiu cum se numeste oh go on ca nu poate manca cai prea mik straight face lapte si tinel la caldura...