| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Cum sa-mi invat catelul (yorkie) sa faca pipi si caca afara? I-am pus covorase absorbante dar nu face pe ele. L-am certat dar degeaba, numai pe covor face. Ce sa fac?
PS: Stau la casa.

Răspuns Câştigător
| Macabre a răspuns:

Păi,eu pe cățelul meu,când facea pe covor,sau pe parchet,îl băgam cu boticul în pipi,și nu mai facea de frică,și cu timpul, începând să-l scot mai des afară, se obișnuia să-și facă nevoile acolo, marcându-și un loc anume, unde se ducea mereu. Merită încercat.

8 răspunsuri:
| alinbelbe a răspuns:

Si eu am avut un pichinez care tot facea pipi prin casa, dar i-am facut un fel de patrat adica i-am pus un fel de cusca patrata i-am facut-o din carton si am pus nisip, si acolo face caca si pip. funda?

| Englishman18 a răspuns:

Salut! Pentru inceput vreau sa-ti zic ca nu va face niciodata pe covaras caca... poate pipi da. Asa am patit si eu cu cainele meu. Cand il vezi ca face iar in casa ii spui: NU-i voie si il lovesti usor cu un ziar la fund. Dar aici e important sa observi imediat nu dupa sa zicem 2 ore pentru ca atunci catelul tau nu va mai stii pentru ce il certi. Daca zici ca stai la casa iti este mai usor sa iesi cu el pe afara. Incearca sa iesi cu el cam la interval de 6-7 ore pe zi. Dimineata iesi devreme inainte ca el sa se fi trezit. La pranz tot asa..nu lasa sa treaca prea mult timp si el sa nu fie scos afara...
O sa-ti fie mai greu la inceput pentru ca la fel am patit si eu. Dar se va rezolva treptat.
Sper ca ti-am fost de folos! happy

| symy_1713 a răspuns:

Daca a facut pipi sa zicem il iei hotarat si il bagi cu nasul acolo astfel incat sa miroasa ce a facut si in timpul asta ii spui pe un ton hotarat dar fara sa tipi : ce-ai facut? nu e voie. El este foarte micut inca si nu se poate tine dar aminteste-ti ca nu stie ca ceea ce face este rau. Dupa ce l-ai bagat sa miroasa du-l in brate pana afara si mangaie-l si spune-i ca acolo trebuie sa faca. Scoate-l afara sau da-i drumul lui afara de vreo 4-5 ori pe zi in perioada aceasta cand este mic si pe parcurs ce creste il poti sa il scoti de 2-3 ori pe zi afara CU PROGRAM. Eu stiu metoda asta dintr-o carte de dresaj si la mine a mers. Sper ca te-am ajutat!
PS : sa nu il infigi cu nasul in pipi sau in podea doar ii indrepti capul sa miroasa ca sa stie de ce il certi.

| violetajustme a răspuns:

Ai incercat cu papy trainer? este o solutie care se pune pe pampers iar mirosul ei il va determina sa faca pe absorbantu pe care l-ai dat cu substanta respectiva

| pintexim a răspuns:

Aceasta rasa este foarte usor de dresat si este desul de inteligent, dar este foarte greu sa il inveti sa isi fac nevoile afara, foarte greu http://www.animale.ro/caini/yorkshire-terrier

http://www.animalpedia.ro/invata-cainele-sa-nu-isi-faca-nevoile-in-casa/

Este putin de munca cu catei atunci cand vrei sa ii inveti sa-si faca nevoile afara si eu m-am chinuit cu a mea o gramada(este de alta rasa) dar oricum trebuie sa te straduiesti si pana la urma o sa vezi ca munca iti v-a rasplati munca depusa, mult succes!:*

| Kiddx3 a răspuns:

Catelusa mea ( stau la apartament, apropolaughing ) face la nisip de pisici. Se gaseste in Real si Kaufland si e in jur de 6-10 lei punga de 5-6 kg. Nu e scump, ii poti pune intr-o cutie mai incapatoare si sa il pui sa faca pipi acolo o data, ca sa ramana mirosul si sa nu uite unde trebuie sa isi faca treburile!

Succes. Funda? big grin

| cosimina a răspuns:

Catelul meu a invatat singur sa faca afara.Stia ca in fiecare dimineata il scot la plimbare la ora 7 asa dupa cateva saptamani, dimineata il gaseam asteptand la usa. Cate odata cand intarziam dadea cu labuta la usa mea.Se va invata pana la urma.happy

| ChristinneK a răspuns:

Poi daca face pe covor si simte mirosul va face in acelasi loc mereu, fa-ti timp si petreceti timpul cu el afara joaca-te cu el si pana la urma in va scapa nevoile si va face afara si inchide usa pentru orice eventualitate iar daca face in casa, curata imediat ca sa nu mai gaseasca locul pentru ca va face tot acolo mereu.