| IAmAGreatPotato a întrebat:

Recent mi-am luat o cățeluşa beagle de 7 saptamani. Azi sunt 5 zile de cand o am si ma tot chinui sa o invat sa faca afara. Eu stau la bloc, dar mai ales ca e vacanta vin foarte des la sat si stau chiar si cateva saptamani aici. O scot afara cat de des pot, dar evită cat de mult poate sa faca afara si plange sa o duc inauntru ca sa faca in casa, de cand am luat-o cred ca numai de 3 ori a facut afara. I-am cumparat si covorase absorbante, dar pe ele rar face. Tarra (cătelusa) face doar caca afara, dar mai sunt si momente cand face si inauntru dar pipi nu face aproape deloc afara. Afara o scot imediat cum se trezeste adica pe la 6-7 dimineata si pentru ca momentan sunt la sat are toata gradina sa alerge si sa se joace. Si inca o problema ar fi aceea ca musca oamenii, de picioare/maini etc dar nu pentru ai răni ci pentru a se juca, nu ma deranjeaza ca roade

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Cat este pui ai mult de tras pana va invata si tu sa ai multa rabdare de fier. Las-o in gradina toata ziua sa se joace, o aduci in casa in momentul cand mergeti la culcare, atunci vei fi sigur ca a facut tot. Iar la ros si dezvatatul muscatului, ia-i jucarii speciale pentru ea pentru a le roade, asa o vei dezvata de restul. Nu te deranjeaza cand roade, hm...cand o sa fie ziua ta cat mai draga sa porti sandalele tale favorite ori pantalonii tai si ii vei vedea ca au gauri..., nu o sa mai fi atat de incantat, crede-ma ca nu-i deloc placut. Am si eu un caine si stiu despre ce vorbesc.

| IAmAGreatPotato explică:

Are la jucarii speciale fara numar si tot papucii de casa si covorul parca o intereseaza mai mult laughing) prin " nu ma deranjeaza ca roade" voaim sa spun ca inca este mica si nu reuseste sa distruga complet, astfel incat ce roade se poate repara. Mersi de raspuns! happy