| George_8501 a întrebat:

Cum imi fac catelul din casa sa nu mai faca pipi si caca in casa?

11 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Sa il scoti mai des din casa.
3-4 ori pe zi.
Eu procedez astfel cu cainii:
Ora 10:00 le dau sa manance, dupa ce au mancat ii las jumatate de ora sa se linisteasca apoi ii scot afara.
La ora 15:00 procedez la fel, la ora 18:00 ii scot doar afara si ora 20:00 le dau iarasi sa manance si ii scot apoi afara la joaca in parc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dimineata si seara, plimbari zilnice, in lesă. Se va obisnui. Nu conteaza daca mănâncă sau nu, tu iesi afară cu el de cel putin doua ori pe zi. Ti-am zis cand : dimineata(pană la 10) si seara(dupa 17-18). Alegi tu orele. Stai cate o ora cu el. N-are rost sa tipi la el, in cele din urma va intelege.
E vina ta ca l-ai invatat sa-si faca necesitatile in casa. Trebuia sa iei din timp precautii. Oricum, orice invat are si dezvăț.

| DarkBlood32 a răspuns:

Păi pune-i în casa o lădiţă cu nisip şi se va obişnui.
Succes!

| Mooonsure a răspuns:

Pai atunci cand vezi ca a facut il bagi cu nasul aproape de ceea ce a facut si il certi. Daca ii vezi "minunatiile" mai tarziu nu-l mai certa, nu va stii de ce il certi, il certi doar cand vezi ca a facut si stie si el. :* Bafta! O sa te chinui ceva, dar merita, un animal de casa este ca aurul!

| Mooonsure a răspuns (pentru Mooonsure):

Si dupa incepi sa-l scoti afara, de 2-3 ori pe zi.
Sper ca te-am ajutat, asa am facut eu cu catelul meu. love struck

| F4T4L a răspuns:

De obicei la amiaza si dupa masa se caca si atunci scoate-l afara sa faca sau cand doarme dupa ce se scoala face pipi. Sper ca te-am ajutat

| LoveSteps a răspuns:

Du-l mai des la plimbare laughing Poate dupa un timp o sa se sature...In orice caz arata cine-i seful fara bataie succes!

| cristinicamititica a răspuns:

Cand isi face nevoile in casa si tu il vezi, cearta-l, dupa care lasa-l singur intr-o camera. nu uita sa fi autoritar. scoate-l din casa de 3-4 ori pe zi la plimbare, dimineata pe la7, 7:30, la pranz si seara.
sper ca te-am ajutat

| Magduttza a răspuns:

Dupa ce mananca il scoti afara cu lesa sau daca stai la casa, jumatate de ora il lasi afara. pana ce vezi ca a facut. si dupa un timp invata sau cand face in casa il certi. dar va dura mult pana ce invata.

| cookyemadyeu a răspuns:

Iti sugerez sa il duci m-ai des pe afara.Mult noroc.