| Smileee607 a întrebat:

Ziceti-mi si mie nuste sarbatori americane sau engleze da nu pastele, craciunu etc.
cine imi da cele mai multe sarbatori primeste funda

4 răspunsuri:
| bitsyboom111 a răspuns:

Ziua recunostintei(thankshiving day),st patrick's day,fathers' day,parents' day,halloween,valentines day,veterans day,columbus day,flag day,labor day, groundhog day, washington's birthday si...cam atat stiu! funda?winking

| Corina a răspuns:

Ziua Recunostintei (Thanksgiving Day) este o sărbătoare anuală de o zi, în care se mulțumește (tradițional lui Dumnezeu) pentru bogăția recoltei din acel an. Ea se sărbătorește în cea mai mare parte a Americii de Nord (Statele Unite și Canada). Este o sărbătoare a familiei.În Statele Unite majoritatea afacerilor (în afară de magazine) sunt închise joi și vineri în săptămâna cu Thanksgiving pentru a permite angajaților să se reunească, cu familia. In SUA Ziua Recunostintei e sarbatorita in ultima zi de joi a lunii noiembrie. În Statele Unite se organizează parade de Ziua Recunoștinței, cu ocazia cărora defilează de obicei fanfare școlare și se prezintă diferite care alegorice. Mâncărurile tradiționale de Ziua Recunoștinței sunt curcan umplut (fript, afumat sau la cuptor), jambon, cartofi piure, cartofi dulci, porumb, și plăcinta de dovleac.
În Canada, ziua de Thanksgiving se sărbătorește în a doua zi de luni din octombrie, ca mulțumire pentru o recoltă bogată.
În Regatul Unit al Marii Britanii, Thanksgiving este o altă denumire pentru Ziua Recoltei, și se sărbătorește în biserici și în sate într-o duminică după strângerea recoltei în acea localitate, fără a fi o sărbătoare deosebit de importantă.
Alta sarbatoare la americani este Halloweenul (1 noiembrie), Ziua Independentei Americii (4 iulie)
In Anglia se mai sarbatoresc: Sarbatoarea Primaverii (sfarsit de Mai), Sfarsitul verii (la sfarsit de august), Boxing Day (a doua zi de Craciun).

| Smileee607 explică:

App am uitat sa spun ati putea pune si data in care sunt

| Alexander21 a răspuns:

La americani este Ziua independentei,ziua recunostintei,ziua veteranilor, ziua memorabila, si cam atat stiu eu.