| LasleaIoan1972 a întrebat:

Alocatia pentru bebe din urma de unde o iau? multumesc

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde ți-o dă, după ce faci cerere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Trebuie sa mergi la primăria de sector de unde apartii si întrebi acolo poate te vor pune sa faci o cerere, si daca ai datorii la stat ei te vor trimite sa le platesti la taxe si impozite la anaf depinde unde ai tu restante, de cîte luni nu ai luat alocatia?

| mudokins78 a răspuns:

Ai pus intrebarea gresit! Pentru bebe..Trebuia sa o formulezi ceva de genul.
Buna ziua comunitate! Am si eu un boss acasa cu varsta de cateva luni, si ma tine in suspans. Am o datorie fata de el si nu am scapare. cum fac sa ma achit de el sub forma de alocatie?
Raspuns:
Cuantumul alocatiei de stat pentru copii este :
–200 de lei pentru copii cu vârsta de pâna la 2 ani
–84 de lei pentru copii cu vârsta de peste 2 ani

Acte necesare pentru alocaţia de stat pentru copii

cerere tip cerere pentru acordarea alocatiei de stat pentru copii;
copie CI/BI părinţi – 1 copie xerox pentru mamă şi 1 copie xerox pentru tată;
copie si original – certificat de naştere copil;
copie si original – livret de familie- actualizat ( se trece copilul în livretul de familie la Oficiul de Stare Civilă;
copie hotărâre de încredinţare, dacă este cazul;
copie hotărâre de adopţie, dacă este cazul;
copie acte reşedinţă, în cazul în care unul dintre părinti sau ambii are/au reşedinţa într-una dintre tările U.E;
extras de cont pe numele titularului, dacă alocaţia se va vira într-un cont bancar.
Nu trebuie sa aveti datorii la Circa financiara (sti tu, ..acolo unde platesti impozitul la casa) sau Anaf!
Succes! si sa iti traiasca bassu, adica copilul!

| împreunăfacembine a răspuns (pentru mudokins78):

Dupa 2 ani alocatia ii de 150 lei