| anonim_4396 a întrebat:

Azi am împlinit 18 ani. Ce drepturi și obligații am?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La multi ani!
Drepturile si obligatiile fundamentale sunt prevazute de Constitutia Romaniei.
Alte drepturi si obligatii, derivand din sau completand drepturile si obligatiile fundamentale, sunt prevazute intr-o multime de legi, incepand cu Codul civil, Codul de procedura civila, Codul penal, Codul de procedura penala, legile electorale si multe altele.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai toate drepturile pe care le au cei care au implinit 18 ani (sunt majori).
Ai obligatia de a respecta toate legile in vigoare. Necunoasterea legii nu te mai scuteste!

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai dreptul fundamental sa faci pipi stand in picioare, pana acum aveai doar obligatia

la multi ani... bombardiera mica rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateve exemple de drepturi :
- poti conduce masini;
- poti vota;
- poti cumpara si consuma bauturi alcoolice si tigari;
- poti calatorii in strainatate neinsotit;
- poti sa te casatoresti cu acte in regula;

Obligatiile sunt ca si pana acum, respecta legea si pe cei din jurul tau.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ultima o poți face şi ca minor, depinde de țara în care locuieşti.

| anonim_4396 explică (pentru blairelovesmusic):

De la 16 ani poti si in Romania doar cu un aviz medical, cu consimtamantul parintelui, tutorelui sau instantei daca parintii nu sunt de acord.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce coincidenta! Ieri l-am cerut pe iubitul meu si a acceptat, problema e ca el este american si suntem foarte departe unul de celalalt. Si nici bani de inele n-am laughing nu i-am spus inca tutorelui meu legal, dar oricum a spus ca nu am sanse cu el.

| blairelovesmusic a răspuns:

Ai dreptul de a te *** laughing Dacă ai cu cine laughing

| Gusticel a răspuns:

Ai drept de vot si poti sa dai de permis.

| Gabryel85 a răspuns:

Ai obligatia de a pleca din tara, fara sa privesti inapoi. happy
E o gluma, bineinteles. Bine-ai venit in lumea adultilor... sad

| NakedWarrior a răspuns:

Poti in final sa te uiti la pornografie fara ca parintii sa comenteze.