| Master2001 a întrebat:

Buna, am o bancnotă de 50 zlote, sunt din Satu Mare si nu am gasit la nici un exchange sa-mi poata schimba in ron sau euro. Nici la banci, unde i-as putea schimba?

5 răspunsuri:
| Pica1990 a răspuns:

Draga prietene nu merge nicaieri, mai bine tinei de frumusete sau de colectie.

| shrink a răspuns:

Sunt aprox 10 euro; tine i poate ajungi in polonia tu sau vreun prieten

| Pica1990 a răspuns (pentru shrink):

Sa i stapanesti sanatos atunci

| Bizon95 a răspuns:

Banca nationala
din cate stiu sunt obligati sa accepte orice fel de bani pusi in circulatie
de ex. acepta monezi euro, nici o alta banca sau exchange nu accepta asa ceva
insa de la Satu Mare pana la Bucuresti te costa mai mult transportul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

„Banca Naţională nu face schimb valutar pentru nicio valută. Acesta este un business şi nimeni nu poate interveni din afară în deciziile de business ale unei bănci sau a unei case de schimb valutar", a explicat Mugur Şteţ, purtător de cuvânt BNR.
Singurele bancnote pe care Banca Naţională a României le schimbă sunt cele autohtone, deteriorate. În rest, chiar dacă avem peste 40 de bănci, niciuna nu oferă clienţilor schimburi în majoritatea valutelor. Pastreaza-i de colectie sau cand vei mai avea drum in Polonia daca nu trec si ei la Euro pana atunci.